Leul, la PĂMÂNT. Adrian Caciu: Problema este alta

Autor: Dana Mihai
Data publicării:
Adrian Câciu
Adrian Câciu
Adrian Câciu, a explicat ce înseamnă acest MAXIM ISTORIC atins astăzi de euro și care sunt dezavantajele.

"Cursul leu-euro a atins un nou record istoric, ajungând astăzi la 4,8552, nivel pe care îl anticipam încă de la începutul anului când semnele de crestere a deficitelor si a datoriei publice deveniseră evidente. Agitația pe piața valutară este în crestere, tendințele indicând un curs oficial de 4,95 lei/euro la final de an. Problema este alta. Cursul bancar este deja la 4,9 lei ceea ce inseamna crestere pret utilități reflectat in facturile dumneavoastră. Adică, dincolo de scaderea puterii de cumpărare înseamnă presiune pe inflație. Adică scădere în cascadă a puterii de cumpărare."

BVB: Bursele au demonstrat, în această perioadă că sunt un pilon stabil

"Este un decont al exploziei deficitelor si a creșterii galopante a datoriei publice. O "revenire in V" a cursului de schimb pe care unii se chinuie sa îl ducă la 5,2 lei. Cât mai scump pentru români. De ce să o ducă bine? Sunt sigur că v-ați lămurit care a fost politica economică a României în ultimele 9 luni."

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Miniștrii cabinetului Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Foto: Freepik.com

Rusia raportează un deficit bugetar de 1,7% din PIB

 Deficitul bugetar a ajuns la 1,7% din PIB, nivelul...

Dolari. Freepik.com
Elon Musk / Foto: Casa Albă / Flickr
Câmp petrolier / FOTO: Freepik
Casă de schimb valutar
Contor electric
Gabriel Biris
Factură energie electrică
ROBOR
Protest al angajaților MIPE
Ștampilă de vot / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Aramco

Surpriză totală, saudiții scumpesc petrolul

Arabia Saudită majorează prețurile la țiței pentru toate...

Cazino
Oameni traversează strada
Membrii SANITAS sunt nemulțumiți
Freepik.com
Carrefour
Dumitru Costin, BNS
Medicamente / Foto: Freepik
Bursa de Valori București
Banca Naționala a României
Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 33 şi 37 de grade, iar cele minime se vor situa între 17 şi 23 de grade.
Centru de date / Foto: Freepik
Wang Yi
Programul Casa Verde Fotovoltaice
Termocentrala de la Turceni
Miraj, efect cauzat de temeratura ridicată / Foto: Jeffrey Beall

Canicula aduce restricții de trafic în Teleorman

Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii...


pixel