Orban a spus că astăzi se semnează procesul verbal de preluare a Insulei Belina și al Brațului Pavel cu Apele Române. Premierul a mai explicat că oreluarea se face fără contractele pe care le încheiase consiliul județean și ale căror beneficiar era compania Teldrum.
Primul ministru a mai spus că trebuie verificate construcțiile ilegale de pe insula Belina iar măsurile care trebuie luate trebuie prevăzute de o Hotărâre de Guvern care va fi propusă de Ministerul Mediului prin care se vor reglementa modul de asministrare al insulei.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Producţia de gaze a României a...
Cea de-a 47-a ediţie a programului "Litoralul pentru...
Spotify va majora prețurile pe măsură ce investește în...
Un număr de 407.854 de persoane...
Decizie privind plata...
Bagdadul vizează independența...
Ministerul Investițiilor și...
Un tânăr designer auto, devenit...
Luni, 25 august, este termenul...
Guvernul a aprobat criteriile...
Poliția din Dubai a dejucat în...
Canicula diminuează recolta de...
Hidroelectrica vine cu...
Administrația Trump plănuiește...
Direcția Generală Antifraudă...
Ghidul Rabla Auto a intrat în dezbatere publică....
Guvernul a decis amânarea...
Ministerul Energiei lucrează la...
O casă ca din filmele SF,...
Informaţii de ultimă oră...
Casa Albă s-a alăturat TikTok,...
Economia Germaniei a intrat pe...
Argintul urcă în preferinţele...