Lufthansa a ajuns la un acord cu însoțitorii de zbor pentru mărirea salariilor

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Lufthansa
Lufthansa
După o serie de greve a angajaților companiei germane de zbor Lufthansa, sindicatul care îi reprezintă pe însoțitorii de zbor a ajuns la un consens cu șefii companiilor privind mărirea salariilor. 

Personalul de cabină de la Lufthansa a declarat joi că a ajuns la un acord salarial cu compania aeriană pentru 19.000 de însoțitori de bord, după luni de negocieri și o grevă care a lăsat mii de pasageri blocați.

Acordul cu sindicatul UFO, care reprezintă echipajele de cabină din Germania include o majorare salarială de 16,5% în trei etape, pe o perioadă de 36 de luni, începând din ianuarie, retroactiv, pe lângă plata unei compensații de 3.000 de euro pentru inflație.

"Acum putem fi foarte mulțumiți de rezultat", a declarat negociatorul-șef al UFO, Harry Jaeger, într-un comunicat.

De la începutul negocierilor, în luna noiembrie a anului trecut, UFO a cerut un salariu cu 15% mai mare pe o perioadă de 18 luni, o plată unică de 3.000 de euro pentru ajustarea la inflație și bonusuri mai mari.

Aproximativ 20.000 de angajați Lufthansa din cadrul UFO și de la filiala CityLine au întrerupt lucrul timp de o zi luna trecută, provocând anularea a aproximativ 1.000 de zboruri, afectând 120.000 de pasageri.

UFO a declarat că negocierile pentru lucrătorii de la CityLine și Discover Airlines, filiale ale Lufthansa, sunt în curs de desfășurare, dar se îndreaptă spre un acord.

Luna trecută, sindicatul Verdi a acceptat majorarea salariilor pentru personalul de la sol al Lufthansa, după ce a stabilit detaliile unui acord pentru a evita noi greve înainte de sezonul aglomerat de călătorii de Paște.

Germania a fost afectată lunile trecute de o serie de greve în domeniul transporturilor, provocând un efect de domino asupra altor industrii cheiem, lucru care, la rândul său, a pus presiune pe actualul guvern german.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bursa de pe Wall Street / FOTO: Freepik
Declaratia 100
Foto:Freepik.com
Strângere de mână / FOTO: Freepik
Foto: Pexels.com
Notificare telefon

Eset, avertizare pentru cei care au cont pe Spotify

Conturile Spotify reprezintă active digitale valoroase...

Încărcare mașină electrică / sursa foto: Freepik.com
Papa Francisc

Papa Francisc a murit

A încetat din viaţă Papa Francisc.

Foto: Freepik.com
Kristalina Georgieva / Foto: FMI / Flickr

Scădere uşoară a numărului de firme dizolvate

Numărul firmelor dizolvate, în scădere cu 8,73% în...

Foto: Freepik.com
Sondă / FOTO: Freepik

Producţia de ţiţei a României scade, importurile cresc

Producţia de ţiţei a României a scăzut cu 7, 6% în...

Bursa de Valori de la București / FOTO: Facebook
Sol

Ucraina rămâne fără gaze. Rezervele sunt pe sfârşite

Ucraina ar putea avea nevoie să importe până la 6,3...

Razboiul comercial SUA-China / Foto: Freepik
Nissan / FOTO: Unsplash
Foto: Freepik.com
Boeing 737 Max / FOTO: Unsplash
Protest masiv în New York împotriva lui Donald Trump și Elon Musk
Vânzător stradal într-o localitate din California / Foto: Dave Parker / Flickr
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Gândim alte planuri / FOTO: Freepik

Bancherii, obligați să-și pună mintea la contribuție

În noile condiții generate de războiul tarifelor,...

Bursa de la Tokyo / Foto: Dick Thomas Johnson / Flickr

Cine mai are încredere în dolar?

Indicele dolarului scade sub pragul de 100, în timp ce aliați tradiționali...

Mină de cupru

10 mega-mine care țin planeta în priză: cine dă cupru lumii?

Cererea globală de cupru explodează: investiții de peste...

Foto: Freepik.com

pixel