Lufthansa crede că va ajunge la un acord de ajutor guvernamental

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Discuţiile privind acordarea unui pachet de salvare de nouă miliarde de euro către Lufthansa s-au blocat
Discuţiile privind acordarea unui pachet de salvare de nouă miliarde de euro către Lufthansa s-au blocat
Compania aeriană Lufthansa este încrezătoare că discuţiile cu Guvernul de la Berlin privind un posibil ajutor financiar vor fi încheiate în curând, se arată într-o scrisoare trimisă angajaţilor companiei de Consiliul de Administraţie şi consultată de Reuters.

În scrisoare, se adaugă însă că boardul Lufthansa analizează şi alte alternative precum plasarea sub protecţia legii împotriva solicitărilor creditorilor.

Dacia Mioveni înapoi la treabă! Când își va relua activitatea

Interzicerea călătoriilor decisă de numeroase ţări din întreaga lume a forţat Lufthansa să blocheze la sol 700 din avioanele sale, ceea ce a dus la o scădere de 99% a numărului de pasageri, astfel că întregul grup Lufthansa (care include şi companiile Swiss şi Austrian Airlines) pierde în fiecare oră un milion de euro din rezervele sale de lichidităţi.

"Estimăm că aceste discuţii se vor finaliza în curând cu o concluzie", se arată în scrisoarea trimisă de directorul general Carsten Spohr şi membrii boardului Lufthansa, care adaugă că analizează şi opţiuni alternative dar nu se aşteaptă să aibă nevoie de ele. "Suntem convinşi că nu vom fi nevoiţi să recurgem la aceste alternative având în vedere modul în care evoluează discuţiile cu Berlinul", adaugă membrii Consiliului de Administraţie al companiei germane.

Săptămânalul Der Spiegel susţine că Lufthansa negociază în prezent un pachet de ajutor în valoare de 10 miliarde de euro, care ar însemna preluarea de către guvernul german a unui pachet de 25,1% din acţiunile companiei aeriene. La rândul său, Reuters a informat anterior că Lufthansa discută un sprijin de nouă miliarde de euro, care ar include împrumuturi oferite de Austria, Germania şi Elveţia.

"Contribuabilii pot conta pe noi că nu vom derula aceste discuţii în mod naiv", a declarat recent ministrul german de Finanţe, Olaf Scholz pentru publicaţia Passauer Neue Presse.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Taxe și impozite mult mai mari pe proprietăți din anul 2026
Stradă din Oslo / Foto: Unsplash
Reddit / sursa foto: Flickr.com

Reddit introduce noi măsuri pentru siguranța minorilor

Reddit a lansat global noi funcții de protecție pentru...

Incendiu de pădure în Bulgaria / Foto: Protecția Civilă a UE
Donald Trump și Jensen Huang, CEO Nvidia / Foto: Casa Albă
ANAF. Freepik.com
Bursa de Valori de la București / FOTO: Facebook
Aur. Freepik.com
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Freepik.com
O familie se uită la o mașină expusă într-un showroom / Foto: Freepik
Schimb valutar / Foto: Freepik
Curtea Constituțională a României / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

Reforma fiscală 2026: scenariile posibile după verdictul CCR

După verdictul Curții Constituționale privind legea din...

Banca Națională a României

Banca Naţională a României va avea un nou casier central

Banca Naţională a României (BNR) va avea un nou casier...

Banca Nationala a României
Platforma online pentru PNRR / Foto: Freepik
Călători în gară / Foto: Freepik
Helical Fusion
Ghișeu / Foto: Freepik
Germania / FOTO: Unsplash

Valul insolvenţelor cuprinde Germania

Insolvenţele ar urma să crească semnificativ, din cauza...

Freepik.com
Bani / Foto: DCBusiness
Keir Starmer, Friedrich Merz, Emmanuel Macron și Volodimir Zelenski
L'Oreal, sediul central, Paris
Ilie Bolojan, Ciprian Ciucu și Ludovic Orban, la anunțarea rezultatelor parțiale ale alegerilor locale / Foto: George Călin / Inquam Photos
Cadastru / Foto: Freepik
Contabili / Foto: Freepik
Buletin de vot / FOTO: Facebook AEP
Barajul Paltinu

pixel