Lukaşenko, după ce a deschis granițele pentru migranți către UE: Voi i-ați chemat, dați-le ce le trebuie

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Alexander Lukașenko / Foto: kremlin.ru
Alexander Lukașenko / Foto: kremlin.ru
Preşedintele belarus Aleksandr Lukaşenko a declarat marţi că nu se consideră obligat să protejeze Uniunea Europeană în faţa afluxului de migranţi ilegali, în condiţiile în care blocul comunitar a impus Belarusului sancţiuni care-i afectează economia, relatează marţi agenţia EFE.

''Ne asfixiază, iar noi trebuie să-i protejăm?'', s-a întrebat Lukaşenko în timpul unei reuniuni consacrate politicii externe. El a adăugat că guvernul de la Minsk finanţează în prezent cu banii săi măsuri la graniţă pentru ''eliminarea activităţilor ilegale, inclusiv combaterea imigraţiei clandestine şi traficul cu droguri şi arme'', măsuri pentru care UE oferea finanţare înainte să fie instituite sancţiunile.

Ca represalii pentru aceste sancţiuni, Belarusul le permite migranţilor ilegali care doresc să ajungă în UE să treacă graniţa în Lituania. Mai mult, guvernul de Vilnius acuză autorităţile de la Minsk că aduc în Belarus migranţi cu avionul de la Bagdad şi Istanbul şi apoi îi trimit către Lituania.

Circa 2.100 de migranţi au pătruns astfel în Lituania anul acesta, dintre care aproximativ 1.400 numai de la începutul lunii iulie. Majoritatea sunt veniţi din Irak, dar şi din Siria sau ţări africane precum Congo, Camerun ori Guineea.

Rusia cere SUA și aliaților lor să acorde în continuare sprijin economic Afganistanului

Dar preşedintele belarus Aleksandr Lukaşenko a susţinut în declaraţia sa de marţi că amplificarea fluxurilor migratorii către Europa este provocată în mare măsură de politicile unor state din UE. ''Voi i-aţi chemat, daţi-le tot ce le trebuie, puneţi-i pe picior de egalitate cu cetăţenii voştri!'', le-a transmis el ţărilor europene la care a făcut referire.

SUA, Uniunea Europeană, Marea Britanie şi Canada au impus mai multe serii de sancţiuni Belarusului în urma fraudării alegerilor prezidenţiale de anul trecut şi reprimării manifestaţiilor opoziţiei ce au urmat, noi sancţiuni venind mai recent după arestarea unui blogger opozant preluat de la bordul unui avion constrâns să aterizeze la Minsk.

În acest timp, preşedintele Lukaşenko acuză orchestrarea din Occident a manifestaţiilor împotriva lui. El a pledat marţi pentru ajustarea numărului de ambasade în Europa şi reorientarea politicii externe a Belarusului către state prietene, printre care a dat ca exemplu China, India, Pakistan, Vietnam, Turcia, precum şi ţări din Orientul Mijlociu, Africa şi America Latină.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Foto: Freepik.com
Dolari

Dolarul își revine, lira sterlină se impune în fața euro

Dolarul și-a revenit ușor, deși incertitudinile legate...

Foto: Freepik.com
Ședință de guvern / Foto: gov.ro
La benzinărie / FOTO: Freepik
Depozit farmacie / FOTO: Freepik
Foto: Freepik.com
Dolari și aur / Foto: Freepik
Shein / Foto: Dick Thomas Johnson / Flickr
Sticlă de vin / FOTO:Freepik
Despre prosumatori
Mina Șuior
Majorarea salariilor costă
Pensiile private se modifică / Foto: Freepik
Foto: Freepik.com
Om de afaceri la calculator / Foto: Freepik
Sebastian Burduja / FOTO: Facebook
Start-up Nation
Piața luxului a încasat o lovitură puternică / Foto: Freepik
Bursa
Foto: Freepik.com
Figurine / FOTO: Wikipedia

Japonia și curiozitățile ei: Secretul figurinelor Daruma

La nord de Osaka, ascuns în colinele împădurite ale...

Previziuni / FOTO: Freepik

Adio petrol scump pentru următorii cel puțini doi ani

Experții băncii HSBC au revizuit în scădere prognozele...

Foto: Freepik.com

Producţia industrială a României, în scădere

În perioada 1 ianuarie - 28 februarie 2025, comparativ...

Analistul economic Adrian Negrescu
Fondul Monetar Internațional / Foto: Banca Mondială / Flickr
Leadership creativ

pixel