Lukoil aprobă extinderea acordului convenit de OPEC

Autor: Matei Ion
Data publicării:
OPEC
OPEC
”Ar fi absolut corect" să se extindă cu două luni actualul acord de reducere a producţiei convenit de Organizaţia Statelor Exportatoare de Petrol (OPEC) şi alţi producători din afara cartelului, a afirmat Leonid Fedun, vicepreşedintele Lukoil, al doilea producător de petrol din Rusia, a informat vineri agenţia rusă de presă RIA, transmite Reuters.

După mai multe zile de negocieri, Organizaţia Statelor Exportatoare de Petrol, Rusia şi alţi producători, reuniţi într-un grup denumit OPEC+, au convenit în 12 aprilie să-şi reducă producţia cu 9,7 milioane barili pe zi în lunile mai şi iunie, o reducere echivalentă cu aproximativ 10% din producţia mondială de petrol.

Acordul este menit să combată declinul preţului la ţiţei, în contextul pandemiei de coronavirus (COVID-19). Măsurile de izolare introduse pentru a ţine sub control răspândirea virusului au afectat în mod deosebit piaţa petrolieră, unde preţurile s-au prăbuşit cu 70% până la mijlocul lunii aprilie şi au dus la acumularea unor stocuri mari de petrol şi combustibili la nivel mondial.

Trump și Putin: Acordul OPEC, de mare importanță

Sâmbătă, alianţa OPEC+ urmează să discute prelungirea acordului.

Surse din OPEC+ au declarat pentru Reuters că Arabia Saudită şi Rusia sunt de acord să extindă reducerea producţiei până la 31 iulie.

La bursa ICE Futures, cotaţia barilului de petrol Brent din Marea Nordului a urcat vineri la 41 de dolari, după ce în aprilie scăzuse sub 20 de dolari.

Lukoil România este unul dintre liderii pieţei petroliere româneşti, având o cotă de aproximativ 20% din piaţa totală de produse petroliere. În prezent, compania Lukoil România deţine rafinăria Petrotel şi comercializează carburanţi printr-o reţea de 300 de staţii de distribuţie.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Cumparaturi online. Foto: Pexels.com
Bani
Dumitru Chisăliță / Foto: Agerpres
Birou firma. Foto: Freepik.com
Reprezentanți ai Confederaţiei Patronale Concordia
Euro digital. Sursa: Freepik.com
Glob de ciocolata. Foto: Freepik.com
Ilie Bolojan / Foto: George Călin / Inquam Photos
Mașini / FOTO: Freepik
Bani / Foto: DCBusiness

Mecanism nou pentru proiectele suspendate din PNRR

Guvernul lansează în dezbatere un proiect de OUG care...

Tineri așteaptă trenul într-o gară / Foto: Freepik
Sam Altman, CEO Open AI
Foto: Freepik.com
Metale rare
Sistemul Arrow 3 / Foto: Israel Aerospace Industries
Curs valutar. Sursa: Freepik.com
Mega Image își consolidează prezența în județul Vrancea
Oameni de afaceri / Foto: Freepik
Factură energie electrică
foto: pexels.com
Ședința de Guvern / Foto: gov.ro
Tineri analizează grafice / Foto: Freepik
Dosare ANAF. Freepik.com
Foto: Pexels.com
Camera Deputaților / FOTO: Facebook

Decembrie fierbinte pentru mediul de afaceri din România

Finalul de an aduce o avalanșă de schimbări fiscale, iar...

Roxana Mînzatu, comisar european
Vladimir Putin, în timpul vizitei din Alaska

România, vulnerabilă într-un eventual acord SUA–Rusia

De Ziua Națională, în timp ce România își celebrează...


pixel