Companiile petroliere din Rusia sunt extrem de interesate de Asia Centrală, după ce accesul lor la pieţele europene a fost afectat de sancţiunile occidentale.
Conform surselor, Lukoil intenţionează să ofere retailerilor locali de combustibili o schemă de franciză, urmând să-i aprovizioneze cu benzină din Rusia şi Kazahstan.
Reprezentanţii Lukoil nu au răspuns solicitărilor Reuters de a comenta informaţia.
"Se lucrează la propuneri, încă sunt discutate detaliile", susţin sursele. Acestea au explicat că, în 13 martie, reprezentanţii Lukoil s-au întâlnit cu Asociaţia comercianţilor de combustibili din Kazahstan la un eveniment sponsorizat de Ministerul kazah al Energiei.
"Numărul centrelor de vânzare cu amănuntul şi posibilele regiuni în care vor fi amplasate încă sunt discutate", au precizat sursele.
Asociaţia comercianţilor de combustibili din Kazahstan a confirmat întâlnirea cu Lukoil dar nu a prezentat amănunte suplimentare. Nici Ministerul kazah al Energiei nu a răspuns imediat solicitărilor Reuters de a comenta informaţia.
În Kazahstan, unde producţia şi preţul combustibililor sunt sub controlul statului, importurile din Rusia ar putea fi dificile, susţin sursele.
"Încă nu este clar cum va aproviziona Lukoil cu produse petroliere centrele de vânzare cu amănuntul, deoarece preţurile produselor petroliere ruseşti sunt prea mari pentru piaţa locală", au adăugat acestea.
Cea mai bună opţiune pentru Lukoil ar fi să ofere benzină premium care poate fi vândută la preţuri mai mari, apreciază traderii.
Cel mai mare lanţ de benzinării este Qazaq Oil (deţinut anterior de KazMunayGas), cu 374 centre, Helios cu 282, Sinooil cu 198 şi Gazprom Neft din Rusia cu 78.
Gazprom Neft este singura companie petrolieră din Rusia cu benzinării în Kazahstan.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
utin cere negocieri directe cu...
Statele Unite și China au...
Germania, prima economie a Europei, rămâne un pilon de...
Românii care vor să câştige...
Grupaj de ştiri.
Tinerii germani şi-au pierdut...
Preţurile de consum în scădere pentru a treia lună...
O tranzacție colosală, care...
Indicii principali au închis...
În era ascensiunii inteligenței...
Unitatea 2 CNE Cernavodă va...
Procesul antitrust împotriva...
Ministrul Finanțelor lansează o serie de avertismente.
Un pas major în automatizarea...
Ferrari nu cunoaște criza: profituri record într-un...
Aprecierea afișată de euro, de...
Bitcoin a crescut semnificativ vineri, depășind în goană...
BNR a comunicat cursul valutar...
Ministrul interimar al...