Luminiţe de Crăciun 2021 în Bucureşti. Ce spune Nicușor Dan

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Luminiţe de Crăciun 2021 în Bucureşti. Ce spune Nicușor Dan
Luminiţe de Crăciun 2021 în Bucureşti. Ce spune Nicușor Dan
Bucureştiul va avea şi anul acesta luminiţe de Crăciun, a asigurat primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan. Edilul a precizat că nu vor fi cheltuiţi bani pentru instalaţii de iluminat noi, ci vor fi montate cele cumpărate în 2018. În ceea ce privește primăriile de Sector, doar la la Sectoarele 4 și 6 se cumpără/închiriază luminiţe de Crăciun noi.

Bucureştenii vor avea parte şi anul acesta de luminiţe de Crăciun. Primarul general al Capitalei, Nicușor Dan, că Primăria Capitalei nu va mai cheltui însă milioane de euro, ca anii trecuți, pentru închirierea acestora, ci vor fi montate cele cumpărate în 2018 şi aflate pe stoc la Compania Municipală Iluminat Public. Este vorba despre 3.181 de instalații de iluminat pentru montarea cărora Primăria Capitalei a alocat un milion de lei .

„Noi avem niște luminite ale noastre, cumpărate anii trecuți, nu mai aducem altele, cum au venit anul trecut cu tirul, punem ce avem. Ne costă cam 1 milion să le montăm, sunt niște plase care se pun pe copaci. Punem numai în centru. Am dat comanda către Compania Municipală Iluminat să înceapă montarea, au nevoie cam de două-trei săptămâni să termine fiindcă sunt mult mai puține față de anii trecuți”, a declarat primarul Bucureştiului, Nicușor Dan, pentru HotNews.ro.

Nicuşor Dan a mai precizat că „suntem în discuții pentru niște târguri private de Crăciun și suntem în discuții cu privați, să împodobească pe banii lor niște parcuri”.

Luminiţe de Crăciun noi, doar în Sectorul 4 şi Sectorul 6

În ceea ce privește primăriile de Sector, la Sectorul 1 nu s-au alocat bani.

Sectoarele 2, 3 și 5 se folosesc cele cumpărate în trecut.

„O să avem luminițe de Crăciun, cele mai frumoase. Le vom monta ca anul trecut. Nu vom accesa fonduri extra, avem o moștenire frumoasă pe care o vom exploata, cheltuim bani în plus doar pentru a le monta”, a declarat primarul Sectorului 5, Cristian Popescu Piedone, pentru HotNews.ro.

Doar Sectoarele 4 și 6 vor avea luminiţe de Crăciun noi. Primăria Sectorului 4 are în procedură de achiziție publică un contract pentru închirierea luminițelor de sărbătoare. Valoarea estimată este de 649.800 lei.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Târg imobiliar

Statul impune reguli dure pe piața imobiliară

Dezvoltatorii imobiliari vor fi obligați să le ofere...

Casa de schimb valutar: Foto: Oana Pavelescu
Contabili / Foto: Freepik

Scrisoarea ANAF care poate opri un control fiscal

Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF)...

Viktor Orban / Foto: MTI
Oameni de afaceri / FOTO: Freepik

ANAF schimbă formularul 300 de TVA: apare un nou decont

Agenția Națională de Administrare Fiscală a pus în...

Nicușor Dan
Bursa de Valori București
Fondurile PNRR vor fi controlate la sânge
Cele mai puternice fonduri de pensii își retrag banii din obligațiunile americane

Fondurile de pensii din Europa de Nord încep să fugă de SUA

Marii investitori instituționali din Europa de Nord...

Loto

Loteria Română vrea să demareze o campanie publicitară

Loteria Română organizează licitaţie deschisă pentru...

Oameni pe stradă / Foto: Freepik
Ciprian Ciucu, primarul Capitalei
ANAF
Documente. Freepik.com
Lucratori în fabrică

Klaus Iohannis scapă de sechestul asigurător. Ce urmează?

Curtea de Apel Alba Iulia a decis definitiv, joi, că...

Donald Trump, Davos
Ioana Dogioiu
Fregata HDMS Triton a Marinei Regale Daneze patrulează apele din regiunea arctică
Ciclonul Harry a lăsat în urmă distrugeri uriașe / Foto: Salvo Mangano / Facebook
Fondurile de pensii daneze se descotorosesc de obligațiunile americane
Targ de turism
Vot în Parlamentul European
Accident feroviar în Cartagena, Spania
Santierul M6, sectiunea SUD Statia Gara-Baneasa
Eoliene și panouri fotovoltaice / Foto: Freepik

pixel