Mașinile hibrid câștigă teren, în detrimentul modelelor full electric

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Mașină electrică / sursa foto: Freepik.com / antonmaster
Mașină electrică / sursa foto: Freepik.com / antonmaster
Luna trecută, vânzările de mașini electrice hibrid au înregistrat cea mai mare creștere din UE. 

În frunte cu Franța și Italia, înmatriculările de mașini noi în UE au crescut cu 10,1% în februarie, comparativ cu aceeași lună a anului trecut, iar vehiculele hibrid-electrice au înregistrat cel mai mare salt în întregul bloc comunitar, scrie Euronews.com

Mașinile hibrid-electrice continuă să crească în popularitate pe piețele europene, fiind impulsionate de o creștere substanțială pe cele mai mari patru piețe: Franța (+41,5%), Spania (+26,5%), Germania (+16,4%) și Italia (+16,1%).

În timp ce vânzările de mașini electrice noi au înregistrat cel mai mare salt în ianuarie, mașinile hibrid-electrice au preluat fruntea clasamentului luna trecută, cu o creștere de 24,2% în cele 27 de țări ale UE, precum și în Marea Britanie și în statele membre ale AELS (Islanda, Liechtenstein, Norvegia și Elveția), potrivit Asociației Constructorilor Europeni de Automobile (ACEA).

De asemenea, numărul de mașini noi hibrid plug-in a urcat cu 12% față de anul precedent pe aceeași piață.

Numărul mașinilor noi pe benzină a crescut cu 5,9%, această categorie ocupând în continuare cea mai mare pondere, mai mult de o treime din totalul pieței.

Cea mai populară categorie, mașinile pe benzină au avut o cotă de piață ușor scăzută în februarie anul curent, față de februarie 2023, de la 36,9% la 35,5% în acest an.

Înmatriculările de mașini noi diesel au scăzut cu 5,1% în întreaga Europă, deși această categorie deține în continuare o cotă de piață de 12%. Vânzările noi au scăzut în februarie pe mai multe piețe, inclusiv pe trei dintre cele mai mari: Franța (-30,5%), Spania (-17,4%) și Italia (-11,8%). Pe de altă parte, în Germania, vânzările de modele diesel au crescut cu 9,7%.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Contor electric
Este o veste bună pentru cele doua banci
Tanczos Barna / FOTO: gov.ro
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Bani / Foto: Freepik
Taxe
Criptomonede / FOTO: Unsplash
Avion de luptă Rafale / FOTO: https://www.facebook.com/thalesgroup
Donald Trump / FOTO: Wikipedia

Air Force One: Donald Trump "nu este mulțumit" de Boeing

Termenele de livrare care ar putea determina...

Elon Musk

Trei scenarii pentru Elon Musk: Un exercițiu de imaginație

Cel mai bogat om din lume, devenit mâna dreaptă a...

007 / FOTO: Wikipedia
Completare document / FOTO: Freepik
Fermieri
santorini - FOTO: Freepik@saralaphotography94

Ce se întâmplă cu sezonul turistic din Santorini

Ce se întâmplă cu sezonul turistic din Santorini....

Satelit / FOTO: Freepik
slow shopping - FOTO: Freepik
Știrile dimineții / Foto: Freepik

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

O selecție a celor semnificative informații ale zilei...

Veniți pentru ce venituri trebuie completată declarația unică
Marcel Ciolacu
Construirea Zidului Berlinului, 1961 / Foto: Arhiva Națională a Germaniei
Litoralul românesc
Recoltarea ceții
Foxconn

Centrala de la Mintia primește o turbină de 800 de tone

Continuă lucrările de modernizare a centralei de la...

Donald Trump / Foto: Casa Albă

Tarife, dobânzi, criptomonede, pariul pe Trump se clatină

La o lună după începutul celui de-al doilea mandat al...

Are cineva nevoie de un cutit de 150.000 de dolari? VIDEO

Un cuțit de 150.000 de dolari ar putea părea pentru unii...

Bursa de Valori București
Oameni pe stradă
Bani

Leul încheie săptămâna impunându-se în fața dolarului

BNR a anunțat cotațiile valutare pentru vineri, 21...


pixel