Meta vrea să intre pe piața din China cu un produs hardware, la 14 ani după interzicerea Facebook

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Facebook / Sursa: flickr.com
Facebook / Sursa: flickr.com
Compania mamă a Facebook vrea să intre pe piața tehnologiei din China în plin conflict dintre cele două mari puteri.

Meta Platforms a încheiat un acord cu Tencent Holdings pentru a vinde în China un nou set de ochelari pentru realitate virtuală (VR), cu costuri reduse, într-o revenire pe o piață unde Facebook și Instagram sunt blocate de 14 ani.

Acordul preliminar va face din Tencent vânzătorul exclusiv al acestui produs pe piața din China, iar producătorul de jocuri video va începe vânzarea acesteia la sfârșitul anului 2024, a precizat Wall Street Journal, citat de Reuters.

De asemenea, acesta oferă Meta reprezintă o șansă de a concura cu Bytedance, proprietarul TikTok, care produce ochelarii VR Pico.

Raportul nu a menționat prețul potențial al noului produs. Meta și Tencent nu au răspuns la solicitările Reuters pentru comentarii.

Meta vinde ochelarii Quest 2 în Statele Unite la un preț de pornire de 300 de dolari și Quest Pro la 1.000 de dolari. La începutul acestui an a prezentat Quest 3, cu un preț de pornire de 500 de dolari.

Facebook și Twitter au fost blocate de Beijing la jumătatea anului 2009, în urma unor revolte în provincia vestică Xinjiang, despre care autoritățile au spus că a fost favorizată de rețelele de socializare.

Afacerea are loc pe fondul unor relații tensionate între China și Statele Unite, după ce administrația Biden a impus restricții la exportul anumitor tehnologii de vârf, în special a cipuri, în încercarea de a împiedica utilizarea acestora de către armata chineză.

Meta ar urma să preia o cotă mai mare din vânzările noilor dispozitive, în timp ce Tencent ar urma să primească mai mult din veniturile din conținut și servicii ale produsului.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

factura. Freepik.com
Gazprom
Banca Națională a României
Foto: Freepik
Blackout /FOTO: Freepik
Foto: Freepik.com

Rata anuală a inflaţiei a ajuns la 9,9%

Rata anuală a inflaţiei a urcat la 9,9% în luna august,...

Rabla. Foto: Pexels.com

Când va fi lansat Programul Rabla 2025

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a făcut declaraţii...

Factura. Freepik.com

Preţul energiei electrice a explodat! Creştere cu 65,73%

Creşteri semnificative ale preţurilor înregistrate în...

Freepik.com
Centrală termică / sursa foto: Freepik.com
vouchere sociale

Joi, şedinţă de Guvern. Deciziile zilei la Palatul Victoria

Agenda ședinței Guvernului României de joi, 11 septembrie.

Platforma de foraj Transocean Barents / Foto: OMV Petrom
ANAF / Foto: DCBusiness

Premierul Bolojan, numire cheie la conducerea ANAF

Decizia a fost publicată în Monitorul Oficial. 

Angajat al Gazprom
Freepik.com
Birou gol / FOTO: Facebook

Încă o zi liberă pentru români. Document din Parlament

Veşti bune pentru românii care au copii de şcoală. 

Ajutor energie. Freepik.com
Mașină electrică / FOTO: Freepik
Roverul Perseverance și elicopterul său, pe planeta Marte
Contor electric
Euro și dolarul au ajuns aprape de paritate

pixel