Meteorologii au emis o informare de caniculă

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Tineri la ștrand
Tineri la ștrand
Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, joi, o informare de caniculă şi disconfort termic, valabilă până duminică după-amiaza, la nivelul întregii ţări. 

Conform prognozei, în intervalul 8 august, ora 12:00 - 11 august, ora 20:00, valul de căldură se va extinde, iar în orele amiezelor disconfortul termic va fi ridicat şi indicele temperatura-umezeală (ITU) va atinge sau va depăşi uşor pragul critic de 80 de unităţi, în regiunile din jumătatea de sud a ţării şi pe arii mai restrânse în restul teritoriului. 

Temperaturile maxime se vor situa frecvent între 32 şi 34 de grade, mai ridicate spre 35 - 37 de grade, joi (8 august) local în sud şi est, vineri şi sâmbătă (9 şi 10 august) pe arii restrânse în sud, iar duminică (11 august) în toate zonele de câmpie şi podiş. 

Prognoza meteo. August debutează cu vreme răcoroasă

În intervalul menţionat, temperaturile minime nocturne se vor situa, local, în jurul a 20 de grade, mai ales în Câmpia Română, pe Litoral şi în Dealurile de Vest. 

Potrivit sursei citate, la nivelul Capitalei, în zilele de 8, 9, 10 şi 11 august, vremea va fi călduroasă, iar în orele amiezelor disconfortul termic va fi ridicat şi indicele temperatura-umezeală (ITU) va atinge sau va depăşi uşor pragul critic de 80 de unităţi. Temperatura maximă va fi de 35 - 36 de grade, pe parcursul zilei de joi, când va fi caniculară, respectiv de 33 - 35 de grade, vineri, sâmbătă şi duminică. 

În Bucureşti, temperatura minimă va fi de 18 - 21 de grade, cerul va fi variabil, cu înnorări temporare în după-amiaza şi seara zilei de vineri, 9 august, când va creşte probabilitatea pentru averse şi descărcări electrice. Vântul va sufla slab şi moderat. 

ANM precizează că, în funcţie de evoluţia şi intensitatea fenomenelor meteorologice, va actualiza informarea emisă joi. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Taxa majorată cu 50%
Nicușor Dan
Ilie Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Schimb valutar
Inquam Photos / George Calin

Protestele din 2024–2025: România între stradă și urne

Între decembrie 2024 și mai 2025, România a traversat...

Transelectrica / FOTO: Facebook
Oameni pe stradă / Foto: Freepik
Dealerii valutari nu afișează prețul real al monedelor pe panourile lor din cauza fluctuațiilor mari ale cursului dolarului / Foto / Reuters / Fatemeh Bahrami / Anadolu
Vienna Insurance Group
Fabrică de lapte / Foto: Freepik
CCR a decis / Foto: Freepik
ANAF / Foto: DCBusiness
Contor electric

Se dau bani pentru energie! Tot ce trebuie să știți

Românii aflați în situație de sărăcie energetică pot...

Jean Ivan, noul director interimar al Romsilva

Romsilva are un nou director intermediar

Jean Vişan, noul director general interimar al Romsilva....

Casa de schimb / Foto: Arhivă
Neodimium pur
Datorii la stat / Foto: Freepik
Analistul economic Adrian Negrescu / FOTO: Facebook
Fabrica de reciclare / Foto: Freepik
BVB
Om de afaceri vorbeste la telefon / Foto: Freepik
Eoliene / Foto: Freepik
Microbuz / Foto: oglindadeazi.ro
foto: pexels.com
SpaceX
Cristian Popa, BNR

pixel