Metrorex a redeschis licitația pentru servicii de proiectare şi lucrări de execuţie pentru magistrala M6, 1 Mai - Otopeni

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Șantier Metrorex / Foto: Metrorex
Șantier Metrorex / Foto: Metrorex
Metrorex intenţionează să achiziţioneze, prin Sistemul de Achiziţii Publice (SEAP), servicii de proiectare şi lucrări de execuţie pentru compartimentări, lucrări de arhitectură, finisaje, instalaţii electromecanice, telecomunicaţii cale de rulare, în toate staţiile de pe Magistrala 6 1 Mai - Aeroportul Internaţional Henri Coandă.

"Metrorex a publicat în Sistemul de Achiziţii Publice (SEAP), în data de 31.07.2024, anunţul de participare prin care a fost demarată procedura de atribuire, prin "licitaţie deschisă", a contractului de achiziţie sectorială având ca obiect: "Legătura reţelei de metrou cu Aeroportul Internaţional Henri Coandă (Magistrala 6 1 Mai - Otopeni). Pachet 2: Proiectare şi execuţie lucrări de arhitectură, cale de rulare, instalaţii electromecanice şi curenţi slabi". Valoarea estimată a contractului este de de 1.668.847.816,00 lei, fără TVA, iar durata estimată a contractului este de 44 de luni", se arată în anunţul companiei.

Sursele de finanţare ale contractului sunt asigurate de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Transporturilor şi Infrastructurii.

Termenul limită pentru depunerea ofertelor este data de 10 septembrie 2024 iar criteriul de atribuire a contractului este "cel mai bun raport calitate-preţ".

Aviz condiționat de la ANAP

Totodată ANAP a recomandat reanalizarea și corectarea documentației pentru a asigura conformitatea cu legislația în vigoare, respectiv Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 98/2017 și Hotărârea de Guvern nr. 419/2018.

Metrorex trebuie să clarifice și să justifice cerințele impuse, să corecteze termenii contractuali și să asigure corelarea informațiilor între diferitele secțiuni ale documentației.

Acest aviz condiționat este esențial pentru avansarea proiectului care are ca scop îmbunătățirea infrastructurii de transport din București, facilitând accesul direct la Aeroportul Internațional Henri Coandă prin extinderea rețelei de metrou.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

TVA / Foto: Freepik.com
Alexandru Nazare / Foto: gov.ro
Bursa de la București / FOTO: Facebook
Șofer / sursa: Freepik.com
AI. Foto: Freepik.com
Funcționari / Foto: Arhiva DCBusiness

Șoc în administrație. ANAF taie banii primăriilor

ANAF taie banii primăriilor care încalcă legea. Bugetele...

Foto: Pexels.com
Dolari și aur / Foto: Freepik
Veniți pentru ce venituri trebuie completată declarația unică
Pensionari în parc / Foto: Freepik
Holul unui hotel
Michael Burry
Casa de pensii / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

Altex cumpără reţeaua Bricostore

Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare (BERD) participă parţial...

Tineri într-o gară / Foto: Freepik
Ședință de guvern
Protest la Sofia

Guvernul de la Sofia cedează în fața presiunii străzii

Guvernul Bulgariei retrage proiectul de buget pentru...

Sediu OCDE / Foto: OCDE
Hackeri / Foto: Freepik
Birou. Foto: Freepik.com
Produse traditionale. foto: Facebook Ministerul Agriculturii
ANAF / Foto: DCBusiness
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Business. Freepik.com
Bani
Freepik.com

BCE avertizează asupra riscurilor legate de dolar

Avertisment BCE privind expunerea băncilor la dolari.


pixel