Conform sursei citate, Societatea de Transport Bucureşti va înfiinţa o linie navetă de autobuze ce va prelua fluxul de călători de pe linia de tramvai 41.
Coronavirus: Medicii greci se tem de acest lucru
"Devierea locală a tramvaiului 41 este necesară pentru continuarea şi finalizarea tuturor lucrărilor de deviere a reţelelor de utilităţi (canal 3000, arteră apă, termoficare, reţea de medie presiune gaz şi reţea de telecomunicaţii) existente sub linia de tramvai, pentru eliberarea amplasamentului viitorului pasaj intermodal subteran ce va face legătura dintre staţia de metrou Parc Drumul Taberei şi piaţă, cu acces şi la refugiile liniei de tramvai 41", se menţionează în comunicat.
Reprezentanţii Metrorex precizează că etapele de deviere au fost aprobate atât la nivelul Primăriei Municipiului Bucureşti, cât şi la nivelul Societăţii de Transport Bucureşti.
STB SA anunţase săptămâna trecută suspendarea liniei de tramvai 41 în perioada 14 - 18 octombrie pentru a permite Metrorex executarea unor lucrări la pasajul pietonal de la staţia de metrou "Parc Drumul Taberei", aflată pe Magistrala 5, însă ulterior a decis amânarea acestei măsuri din cauza condiţiilor meteorologice nefavorabile anunţate de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) prin emiterea avertizărilor de tip cod galben de vânt puternic şi ploi abundente.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Conturile Spotify reprezintă active digitale valoroase...
China face un pas înainte în...
A încetat din viaţă Papa Francisc.
Cristina Popescu, directorul...
Șocul comercial declanșat de...
Numărul firmelor dizolvate, în scădere cu 8,73% în...
China acuză SUA de abuz...
Producţia de ţiţei a României a scăzut cu 7, 6% în...
Cifrele săptămânii de la Bursa...
Potrivit unui studiu, circa 15%...
Ucraina ar putea avea nevoie să importe până la 6,3...
Preşedintele Renault,...
Un avion Boeing destinat Chinei...
Numărul locuinţelor asigurate...
Redacţia DC Business vă urează...
Grupaj de ştiri.
În noile condiții generate de războiul tarifelor,...
Indicele dolarului scade sub pragul de 100, în timp ce aliați tradiționali...
Cererea globală de cupru explodează: investiții de peste...
Volkswagen ar putea muta o...