Ministerul de Finanțe, precizări legate de vizita FMI în România

Autor: Matei Ion
Data publicării:
EXCLUSIV

Surse din Finanțe au declarat exclusiv pentru DCBusiness că FMI vine în misiuni periodice pentru evaluarea economiei și nu este vorba despre o ocazie specială, delegația nu are vreun scop anume.

Această evaluare este una obișnuită și se face în toate țările membre FMI, conform Art. 4 din tratatul de aderare la FOndul Monetar Internațional.

O echipă a Fondului Monetar Internaţional, condusă de şeful misiunii FMI pentru România, Jan Kees Martijn, va vizita în mod virtual Bucureştiul, în perioada 10 - 28 mai, pentru analiza anuală a economiei româneşti, cunoscută sub denumirea de Consultare pe Articolul IV, a anunţat vineri reprezentantul regional al FMI pentru Europa Centrală şi de Est, Nadeem Ilahi.

"Echipa FMI va discuta cu autorităţile române despre politicile şi evoluţiile economice. Vor fi realizate întâlniri virtuale cu oficiali de la Ministerul Finanţelor, Banca Naţională a României, alte agenţii guvernamentale, precum şi cu reprezentanţi din mediul de afaceri şi ONG-uri", se arată într-un comunicat al instituţiei financiare.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Gabriel Biriș
Freepik.com
Camion alimentează la o benzinărie / Foto: Freepik
Comisia Europeană
București / Foto: Freepik
Euro. Freepik.com
Case de schimb valutar
Contabilii și firmele vor avea un an greu în 2026 / Foto: Freepik
Banca Națională a României
O nouă lege prevede colectarea de date de către marile instituții bancare
TikTok. Freepik.com
Prețurile la alimente au explodat / Foto: Freepik
Donald Trump și Vladimir Putin în timpul summitului din Alaska
Cireșe chiliene

Prăbușirea surprinzătoare a „imperiului cireșelor” din Chile

Industria cireșelor din Chile a trecut, în ultimele...

Angajați nemulțumiți / Foto: Freepik
Dan Vardie
Fagure cu albine / Foto: Freepik
Freepik.com
Ședință de guvern
Freepik.com
Petrobrazi / Foto: OMV Petrom
ANAF / Foto: Freepik
Două angajate într-un biroui / Foto: Freepik
Contabilă la calculator / Foto: Freepik
Fotografie de la cottonbro studio: https://www.pexels.com/ro-ro/fotografie/birou-masa-de-lucru-laptop-barba-i-6803551/

Fed taie dobânda cheie pentru a treia oară în 2025

Rezerva Federală a SUA Fed a redus din nou dobânda.

Bursa de Valori București

pixel