Ministerul Finanțelor, date de ultimă oră despre datoria guvernamentală

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Datoria administraţiei publice a scăzut uşor în primele opt luni ale anului, ajungând la 34,7% din PIB, în august 2018, faţă de 35,1% din PIB în decembrie 2017, însă, în termeni de valoare, datoria guvernamentală a crescut la 310,86 miliarde de lei, la finalul lunii august, de la 301,158 miliarde de lei la sfârşitul lunii decembrie a anului trecut, potrivit datelor publicate de Ministerul Finanţelor Publice. 

O mare parte din datorie, respectiv peste 302,397 miliarde de lei, este pe termen mediu şi lung. Titlurile de stat reprezintă circa 252,39 miliarde de lei.

După valute, 155,54 miliarde lei reprezintă datoria în lei, 125,782 miliarde lei datoria în euro şi 27,73 miliarde în dolari.

Din totalul datoriei guvernamentale, datoria administraţiei publice centrale este de 296,4 miliarde de lei, iar cea a administraţiei locale se ridică la 14,46 miliarde de lei.

În ultimii patru ani, datoria administraţiei publice din România s-a redus constant ca procent din PIB, de la 39,2% din PIB în 2014, la 35,1% din PIB anul trecut.

Potrivit datelor publicate în luna octombrie de Eurostat, la finele celui de al doilea trimestru al acestui an, în Uniunea Europeană datoria guvernamentală s-a redus de la 81,5% din PIB, până la 81% din PIB.

Statele membre cu cea mai mică datorie guvernamentală erau: Estonia (8,3% din PIB), Luxemburg (22% din PIB), Bulgaria (23,8% din PIB) şi România (34,1% din PIB).

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

O persoană completează un formular / Foto: Freepik
Plan cadastral / Foto: Freepik
Napolact
Bani
Bogdan Chiritoiu / Foto: Oana Pavelescu
Fusion for Energy (F4E) și centru de cercetare CERN au semnat un acord strategic
Alexandru Nazare
Despădurire / Foto: Freepik
Inflația golește buzunarele românilor / Ilustrație DCBusiness
Dealerii Dacia vor promova noul logo al mărcii de la începutul anului viitor, iar primele mașini care vor primi noua emblemă vor apărea pe străzi din a doua jumătate a anului 2022. 
Bursa de Valori București
Inflatie. Foto: Pexels.com
Documente. Freepik.com
Plata POS. Freepik.com
Unul dintre sediile băncii Unicredit / FOTO: Unsplash

UniCredit, blocată la Roma dar în plin avânt financiar

Grupul bancar UniCredit nu va mai încerca să încheie...

Raiffeisen / Foto: Salech Hcelas

Două bănci occidentale fac profituri record în Rusia

După declanșarea invaziei rusești în Ucraina, statele...

Nimic nu stimulează optimismul investitorilor
Internet. Freepik.com

Rusia anunţă că îşi face propriul Starlink, pe modelul lui Elon Musk

Rusia anunţă că va avea propria reţea de internet prin...

Dmitri Peskov, umbra președintelui rus
BMW electric
TikTok. Freepik.com
Robert Redford

Ce avere a lăsat în urmă Robert Redford după moartea sa

Robert Redford, actorul și regizorul american care a...

Benzinarie / Foto: Freepik
Ilie Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

Bolojan, mesaj de ultimă oră despre tăieri și cheltuieli

Premierul Ilie Bolojan a exclus o nouă creștere a TVA și...

NUntă / Foto: Freepik

Șeful ANAF, precizări despre taxarea darului de nuntă

Șeful ANAF a venit cu precizări după ce în spațiul...

Labubu
Bursa / sursa foto: Pexels.com

Cea mai mare agenție de turism se listează pe BVB

Christian Tour, cea mai mare agenție de turism din...


pixel