Florin Cîțu și-a prezentat activitatea. Ministrul propus la Finanțe a spus: “În calitatea mea de ministru, dacă voi fi desemnat, îmi voi păstra opiniile legate de buget. Voi asculta toate opiniile chiar dacă cu multe dintre ele nu sunt de acord și voi respecta întotdeauna deciziile Parlamentului. Guvernul Orban este unul de tranziție și tot ce spun astăzi trebuie evaluat prin acest filtru”.
„Pentru mine, Florin Cîțu, candidat acum, există un singur obiectiv. Înlăturarea sărăciei din România”, a spus ministrul desemnat. „Propun măsuri pe termen scurt și pe termen mediu, immediate. Prima măsură se referă la rectificarea bugetară. Avem datele bugetului pentru august și suntem la sfârșitul lunii octombrie. Nu vreau să intru în politică cu nimeni pe această temă”, a precizat Cîțu.
Teodorovici îi cere lui Boloș să furnizeze informații legate de Dan Barna
Ministrul propus a mai spus că reptatrierea tezaurului României de la Moscova este o chestiune de patriotism și onoare și că va face tot posibilul ca acest lucru să se întâmple.
Cîțu a spus că bugetul pe 2020 va respecta alocarea de 2% pentru apărare, iar pentru educație de vor aloca spre 6% din PIB.
Un alt demers este revigorarea demersurilor, împrună cu BNR, pentru repatrierea tezaurului românesc de la Moscova, în condițiile în car enu s-a făcut destul pentru aceasta, a spus ministrul desemnat.
Premierul desemnat Ludovic Orban a anunțat posibilitatea ca marile companii din energie Transelectricca și Trransgaz să treacă în subordinea Ministerului Finanțelor, precizând că această variantă este încă în analiză.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Aurul se ieftinește...
Liderii din 19 state UE cer o...
Volumul cifrei de afaceri din...
Avocatul Gabriel Biriș critică...
Plicurile cu noile pensii vin...
După luni de controverse și...
O nouă schemă de fraudă fiscală...
Aurul s-a prăbușit cu aproape...
Prețurile la pompă din Capitală...
Un diamant brut spectaculos, de...
Brandul elvețiano-malaezian...
Ministerul Finanțelor a publicat luni, 21 octombrie...
Angajatorii care vor încadra...
Românii continuă să își exercite libertatea de a schimba...
Ponderea deficitului...
Construit pentru a domina skyline-ul New York-ului și a...
România se pregătește să aplice...
ANAF descoperă o fraudă de...