Ce se întâmplă cu ratele românilor la final de an
Dobânzile din piața monetară interbancară au rămas la...
În cadrul dezbaterilor, Teodorovici a declarat, printre altele, că inflaţia creşte din „cauze exogene sferei de răspundere a Guvernului sau a BNR”, principalul motiv fiind creşterea preţurilor mărfurilor nealimentare.
Pe de altă parte, el a spus că la pilonul II de pensii s-au virat, în primele 7 luni ale anului curent, cu peste zece procente în plus faţă de perioada similară a anului precedent. „O altă dezinformare pe care o faceţi se referă la Pilonul II de pensii. Realitatea este că nu s-au luat bani de la Pilonul II de pensii, ci s-au dat”, a subliniat ministrul.
”Care este adevărul? În primele şapte luni, veniturile bugetului general consolidat au crescut cu 13,9% în termeni nominali faţă de aceeaşi perioadă a anului anterior şi cu 9,4% în termeni reali. În primele opt luni, veniturile bugetului general consolidat au fost în sumă de 182,4 miliarde de lei, reprezentând 19,3% din PIB. Au fost cu 13,7% mai mari în termeni nominali faţă de aceeaşi perioadă a anului precedent şi cu 8,6% în termeni reali", a adăugat şeful de la Finanţe.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Dobânzile din piața monetară interbancară au rămas la...
Guvernul introduce un instrument de presiune directă...
România intră în anul 2026 cu...
Consiliul Concurenței a...
Finalul lunii decembrie vine cu...
Piețele bursiere globale și-au...
Execuția bugetului general consolidat s-a încheiat, după...
Guvernul introduce un regim...
Cursul de referință publicat...
Compania Naţională de...
Guvernul mută presiunea...
Coreea de Nord a anunțat că a...
Turiştii nerezidenţi sosiţi în...
Depozitele rezidenților clienți...
Austria ar trebui să își...
Modificări la Codul fiscal...
România face un pas important...
Scădere a producţiei de cărbune...
Crizele geopolitice nu mai sunt...
Activitatea Complexului Energetic Oltenia (CEO) a fost...
Zeci de proprietari de...
Traversarea cu bacul a fost...
Relația dintre Jeffrey Epstein...