Ministrul ungar de Externe aruncă iar acuzații la adresa șefului statului

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Peter Szijjarto
Peter Szijjarto
Preşedintele României face rău în mod intenţionat cooperării dintre maghiari şi români atunci când pune piedică înfiinţării unui nou punct de trecere a frontierei dintre cele două ţări, a scris ministrul ungar de externe şi al comerţului exterior, vineri, pe pagina sa de Facebook, relatează agenţia MTI, citată de hirado.hu.

Reacţia lui Peter Szijjarto vine după ce Klaus Iohannis a apelat la excepţia de neconstituţionalitate împotriva legii cu privire la înfiinţarea unui nou punct de trecere a frontierei dintre Kubekhaza şi Beba Veche, lege care a fost deja adoptată.

"Din păcate, preşedintele României este un politician extremist antimaghiar'', a scris Peter Szijjarto, pe pagina sa de Facebook.

Klaus Iohannis "implică în mod constant Ungaria şi guvernul maghiar în campania electorală din România", a adăugat şeful diplomaţiei ungare, care a mai spus că, prin decizia sa, şeful statului român "face rău în mod intenţionat cooperării dintre maghiari şi români" şi obstrucţionează o cauză care este importantă atât pentru poporul maghiar, cât şi pentru cel român.

George Soros: UE ar putea să nu supravieţuiască provocărilor

Ministrul ungar de externe a subliniat că punctele de trecere a frontierei dintre cele două state au importanţă nu doar din punct de vedere simbolic, ci şi practic, apropiind comunităţile de pe ambele părţi ale graniţei şi uşurând viaţa de zi cu zi a celor care trăiesc în zonă, mai notează agenţia ungară de presă. "Să apelezi la veto cu privire la înfiinţarea unui nou punct de trecere a frontierei înseamnă nici mai mult nici mai puţin decât împiedicarea deliberată a apropierii dintre cele două naţiuni", a declarat Peter Szijjarto.

El a subliniat că guvernul ungar doreşte, în continuare, să dezvolte relaţiile bilaterale, întrucât acest lucru este şi în interesul maghiarilor care trăiesc în Transilvania şi în Ţinutul Secuiesc.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Foto: Freepik.com
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres

Datoria guvernamentală a depăşit 56% din PIB

Datoria administraţiei publice (datoria guvernamentală)...

Freepik.com
Birou. Foto: Freepik.com
Italia / sursa: Freepik.com / @frimufilms
Apple / sursa foto: Flickr.com
Freepik.com
Freepik.com

O cantitate enormă de zahăr urmează să fie aruncată pe piaţă

Recoltă record de trestie de zahăr în India: fermierii...

Euro-dolar / FOTO: Freepik
Navă cargo / Foto: Freepik

Exporturile Chinei către Statele Unite s-au prăbuşit

Exporturile Chinei au crescut luna trecută mai puţin...

Evaluare / FOTO: Freepik
Banca Națională a României
Freepik.com
Donald Trump vorbește la telefon
Renault / FOTO: Unsplash

Renault va fabrica drone în Ucraina

Renault urmează să se instaleze în Ucraina pentru a...

Mină de suprafață / Foto: Freepik
nicusor dan - FOTO: Agerpres
migratie - FOTO: Freepik@ruslan23-02
Șofer de TIR / Foto: Freepik
Administrator de bloc / Foto: Arhivă
China, UE / sursa foto: Freepik.com
Strangere de mana. Foto: Pexels.com
Freepik.com

Amazon a declanşat un nou val de concedieri

Amazon face curățenie în divizia de cărți: concedieri la...

sulyok tamas - FOTO: Agerpres

Președintele Ungariei, vizită de solidaritate la Praid

Președintele Ungariei, vizită de solidaritate la Praid.

Factura. Freepik.com
Camion in trafic
Starlink / Foto: Starlink / Flickr

Starlink intră pe piața maritimă și aviatică

Starlink intră pe piața maritimă și aviatică.

Instalații de aer condiționat

pixel