Mirela Călugăreanu, noul șef ANAF: Tratament diferențiat în funcție de comportamentul fiscal

Autor: Oana Pavelescu
Data publicării:
Mirela Călugăreanu
Mirela Călugăreanu
Eugen Teodorovici și Mirela Călugăreanu au susținut o conferință de presă în care au prezentat punctele principale din prevăzuta reformă a ANAF.

Ministrul Finanțelor a spus că ANAF are nevoie de o conducere puternică și și-a exprimat convingerea că Mirela Călugăreanu este omul care să aducă schimbările necesare de la Fisc.

Teodorovici a enumerat temele principale pe care Călugăreanu trebuie să le aibă în vedere în perioada imediat următoare, printre acestea numărându-se și partea de administrare fiscală care trebuie schimbată, ministrul dând exemplul deciziilor de impunere. Acesta a mai spus că relațiile dintre contribuabili și ANAF trebuie îmbunătățite.

Ministrul și-a exprimat speranța că de acum, la ANAF va prima meritocrația și că va fi eliminată politizarea instituției.

La rândul ei, Mirela Călugăreanu a spus că are în vedere să transforme ANAF într-un partener pentru mediul de afaceri.
Totodată, noul șef al ANAF a explicat că trebuie pus la punct planul de măsuri pentru eficientizarea colectării.

Schimbări majore la ANAF, după demisia lui Vâlcov

Noul șef al ANAF a mai spus că își dorește ca instituția să asigure servicii de calitate și să se simplifice procedurile fiscale.

Ca noutate, Călugăreanu a declarat că are în vedere aplicarea de tratament diferențiat în funcție de comportamentul fiscal al contribuablilor.

Șefa ANAF a mai spus că dorește să reducă numărul de formulare pe care trebuie să le depună persoanele fizice, acestea ridicându-se la ora actuală la 600.

Pentru persoanele fizice se are în vedere simplificarea formularelor și a exprimării.

Călugăreanu a mai spus că are în vedere ca săptămâna viitoare să demareze consultările cu mediul de afaceri și cel academic pentru aducerea la bun sfârșit a schimbărilor preconizate.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bani
Germania / FOTO: Unsplash
Muncitori montează panouri solare pe acoperișul unei case / Freepik
Sebastian Burduja / FOTO: Gov.ro
Trebuie să pună mâna pe carte / FOTO: Freepik
Meta
Consultând evoluția bursei / FOTO: Freepik
Foto: Pexels.com

BCE ar putea reduce dobânda la 2% până în vară

Oficial BCE: „Am putea ajunge la acest nivel în câteva...

Santorini / FOTO: Freepik

La Santorini pământul s-a mai calmat. Ce spun specialiștii

Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică

Dispreț total
comertul online - FOTO: Freepik@narawit_sukkasemsakorn
Volodimir Zelenski Ursula von der Leyen / Foto: president.gov.ua

Cum vor europenii să-l ajute pe Zelenski în fața lui Trump

Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...

Volodimir Zelenski / Foto: Președinția Ucrainei
BMW electric
munca la gri - FOTO: Freepik@creativeart
Javier Milei
starlink - FOTO: Freepik@alicephoto

Țara care plătește abonamentul Starlink pentru Ucraina

Care este țara europeană care plătește abonamentul...

Contor electric
Bună dimineața! O zi liniștită! / FOTO: Unsplash

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...

Este o veste bună pentru cele doua banci
Ședință de Guvern / Foto: gov.ro
Warren Buffett supranumit și Oracolul din Omaha
Tanczos Barna / FOTO: gov.ro
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Bani / Foto: Freepik
Taxe
reciclarea textilelor - FOTO: Freepik
Criptomonede / FOTO: Unsplash
Avion de luptă Rafale / FOTO: https://www.facebook.com/thalesgroup
Donald Trump / FOTO: Wikipedia

Air Force One: Donald Trump "nu este mulțumit" de Boeing

Termenele de livrare care ar putea determina...


pixel