Modificări privind PRESCRIPȚIILE MEDICALE acordate accestor categorii de persoane

Autor: Ciprian Dumitrache
Data actualizării:
Data publicării:
SERVICII NOI, PRESTATE DE MEDICI
SERVICII NOI, PRESTATE DE MEDICI
Începând cu data de 1 iulie 2021, toți elevii și studenții pot beneficia de trimiteri medicale/prescripții, emise de cabinetele școlare.

Potrivit CNAS, din 1 iulie 2021, elevii și studenții, indiferent de localitatea de domiciliu a acestora, pot beneficia de următoarele servicii acordate de medicii din cabinetele medicale școlare/ studențești:

- prescripție medicală pentru medicamente în caz de urgență medicală, doar pentru afecțiuni acute, pentru maximum 7 zile;

- bilet de trimitere pentru medicul specialist.

Citește și: Concediul medical. SANCȚIUNI uriașe intră în vigoare la 1 august

Casa de Asigurări de Sănătate specifică faptul că până în prezent, puteau beneficia de bilet de trimitere pentru medicul specialist sau prescripție medicală pentru afecțiuni acute, eliberate de medicul din cabinetul medical școlar/ studențesc, doar elevii și studenții cu domiciliul în altă localitate față de cea în care se află unitatea de învățământ.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Curtea Constituțională a României, CCR / Foto: George Călin / Inquam Photos
Stația de metrou Jiului
Tineri oameni de afaceri / Foto: Freepik
ANAF
ANAF / Foto: DCBusiness
Casa de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
Barajul Porțile de Fier
TVA / Foto: DCBusiness
Tren vechi / Foto: Freepik
O femeie își alimentează mașina la o benzinărie / Foto: Freepik
Imagine din timpul protestelor angajaților MIPE pe tema tăierii sporurilor
Ilie Bolojan
Taxa majorată cu 50%
Nicușor Dan
Ilie Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Schimb valutar
Inquam Photos / George Calin

Protestele din 2024–2025: România între stradă și urne

Între decembrie 2024 și mai 2025, România a traversat...

Transelectrica / FOTO: Facebook
Hacker / Foto: Freepik
Oameni pe stradă / Foto: Freepik
Dealerii valutari nu afișează prețul real al monedelor pe panourile lor din cauza fluctuațiilor mari ale cursului dolarului / Foto / Reuters / Fatemeh Bahrami / Anadolu
Vienna Insurance Group

pixel