România are nevoie de cofinanțare de 250 mil. euro pentru 2,4 mld. euro fonduri UE
România are nevoie urgentă de o...
Maguay a realizat aplicația de 1,422 milioane lei ( peste 305.000 euro), contractul fiind semnat în acest sens la sfârşitul lunii decembrie 2018.
Monitorul Prețurilor este varianta extinsă a unui instrument similar lansat de Consiliul Concurenței la sfârşitul anului 2016, dar compara în plus preţurile pentru carburanţii auto.
”Instituţia apreciază că dezvoltarea acestui sistem de monitorizare a preţurilor va conduce la transparentizarea pieţei pentru consumatori, permiţându-le să se informeze cu privire la preţurile practicate de către principalii distribuitori cu amănuntul a produselor alimentare, respectiv de principalele reţele de distribuţie a carburanţilor auto, astfel încât aceştia să poată alege produsele (carburanţii auto şi alimente) cu cel mai bun raport preţ-calitate”, a comunicat Consiliul Concurenței.
Platforma web şi aplicaţiile mobile vor oferi multiple facilităţi de căutare, sortare şi filtrare a datelor, în completarea instrumentului pe care Consiliul Concurenţei l-a lansat în 2016.
Citește și: Kaufland Card. Primiți promoții personalizate direct pe telefon
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
România are nevoie urgentă de o...
Guvernul a aprobat, în ședința...
Statul schimbă regulile pentru...
Prețul energiei electrice crește din nou iar România se...
Programul „Rabla Auto 2025”,...
Franța suspendă platforma Shein...
Luptă acerbă între Novo Nordisk...
Leul urcă ușor în fața euro și dolarului, dar aurul...
Bursa de Valori București...
Guvernul României a adoptat,...
ROBOR face un pas înapoi, IRCC...
Asociaţia Română a Magazinelor Online (ARMO) estimează...
România, printre puținele state...
Președintele Camerei de Comerț...
Iarna vine cu o factură mare pentru şoferi.
Pe masa Executivului se află...
Aurul revine în lumina...
Fiscul clarifică tratamentul...
BNR avertizează că un document fals care poartă sigla...
ANAF schimbă regulile pentru...
Românii cheltuiesc tot mai mult...
Patru firme înrudite au creat un circuit economic fals...