Arieratele bugetului general consolidat au scăzut la 520 milioane de lei
Arieratele bugetului general...
Și-au imaginat că ar putea intra în posesia unei mici averi. În orice caz, așa a dat de înțeles Baptiste Giabiconi, model și prietenul regretatului creator de modă, decedat în februarie 2019. Tânărul de 33 de ani este într-adevăr unul dintre cei șapte moștenitori ai celebrului couturier. Recent, el a vorbit despre averea „colosală” lăsată de cel ce-i devenise mentor.
Totuși, conform informațiilor revistei Paris Match, moștenirea lăsată de Karl Lagerfeld ar putea fi mult mai puțin importantă decât se aștepta. „Moștenirea acestui iubitor de regimuri de slăbit se micșorează văzând cu ochii”, susține publicația franceză. Pentru că, explică autorul articolului, estimarea de 200 de milioane de euro nu ia în calcul plățile fiscale. Care s-ar ridica, potrivit sursei menționate, la cel puțin 20 de milioane de euro. Cifra ar putea fi însă mult mai mare, în funcție de matrapazlâcurile financiare făcute de contabilul Lucien Frydlender, „care a plasat bani la Monaco, a refuzat să ofere orice explicații legate de aceste tranzacții, iar acum este de negăsit...”, scrie revista.
Câteva milioane de euro
În mai, presa a scris deja despre dificultățile apărute în legătură cu moșternirea creatorului de modă. Karl Lagerfeld acumulase într-adevăr o sumă considerabilă de taxe neplătite, împiedicând astfel punerea în execuție a testamentului său. Cu toate acestea, cei șapte moștenitori ai creatorului de modă german ar trebui să primească în continuare „câteva milioane de euro”.
Pe lângă Baptiste Giabiconi, care moștenește 30% din suma finală, Karl Lagerfeld a decis să-și împartă moșternirea cu alți doi bărbați și patru femei. Este vorba despre modelul Sébastien Jondeau, care ia fost și bodyguard timp de câțiva ani, americanul Brad Koenig, care este și el model, Virginie Viard, director artistic la Chanel, Sophie de Langlade și Caroline Lebar, doi dintre cei mai fideli colaboratori ai săi, și, în sfârșit, Amanda Harlech, autoare de modă.
Citește și Un orășel din Franța a primit moștenire o adevărată avere
Citește și Polonia: Incredibila renaștere a șantierului naval de la Gdansk
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Arieratele bugetului general...
Conform sondajelor la ieșirea de la urne, CDU/CSU au...
România, în fruntea producției...
Favoriți în sondaje,...
După o serie impresionantă de...
Litiul, cobaltul și nichelul...
Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică
Angajații federali obligați să...
Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...
SUA apără acordul propus de...
O decizie dificilă pentru...
Președintele argentinian Javier...
Care este țara europeană care plătește abonamentul...
Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...
Rating susţinut de apartenenţa...
Cum poți obține 500 de lei de...
Un avertisment adresat în...
Ministrul Finanțelor se află la...
Declinul social-democraților...
Portofoliul Berkshire Hathaway,...
SUA reacționează la taxele...
Reciclarea textilelor,...
Pe de altă parte, Bitpanda, a...
Rețea extinsă de conducte...
Termenele de livrare care ar putea determina...
Cel mai bogat om din lume, devenit mâna dreaptă a...
Aplicația de inteligență...