Motorul Europei, gripat: Economia Germaniei, contracție mai severă decât estimările

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
foto: pexels.com
foto: pexels.com
Economia Germaniei a intrat pe minus în trimestrul II, contracție mai severă decât estimările inițiale, transmite Reuters.

Economia Germaniei s-a contractat cu 0,3% în trimestrul al doilea din 2025 față de primele trei luni ale anului, potrivit datelor publicate vineri de Oficiul Federal de Statistică. Revizuirea confirmă o evoluție mai slabă decât estimarea preliminară, care indica o scădere de doar 0,1%.

Scăderea este pusă în special pe seama industriei, care a avut o performanță mai slabă decât cea anticipată inițial.

Și consumul gospodăriilor a fost revizuit în jos, la o creștere modestă de 0,1%, după ce au fost incluse date mai detaliate privind sectoarele de servicii, în special cazarea și alimentația publică.

Cheltuielile guvernamentale au reprezentat una dintre puținele evoluții pozitive, cu o majorare de 0,8% față de trimestrul anterior. În schimb, investițiile au înregistrat un recul semnificativ, de 1,4%.

Nici comerțul exterior nu a adus vești bune: exporturile totale de bunuri și servicii au scăzut cu 0,1% în trimestrul al doilea comparativ cu primul trimestru.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Schimb valutar / Foto: Unsplash

Curs BNR. Leul stabil iar aurul urcă la un nou maximum

Leul s-a menținut stabil marți, 14 octombrie, în fața...

Contor pentru energie electrică
Centrala de la Iernut / Foto: Romgaz
Alexandru Nazare
Scutere / Foto: Unspash

Te gândești să începi o afacere de închiriere scutere?

Mulți antreprenori sunt interesați de afaceri în care...

Alexandru Petrescu, șeful ASF
Amazon
Bancnote, euro / Foto: Freepik
Fermieri într-o seră / Foto: Freepik
 Joel Mokyr, Philippe Aghion și Peter Howitt, laureații premiului Nobel pentru economie 2025
Mihai Daraban
Semne de circulație / Foto: Unsplash
Vodafone / Foto: Kārlis Dambrāns / Flickr
Freepik.com
Atenție la formularele ANAF / Foto: Freepik
Mercedes Benz - Sebes
Barja. Foto: Freepik.com
CET Sud
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Lan de grâu / FOTO: Unsplash
Grafic. Foto: Freepik.com
Capitoliul / FOTO: Freepik
Centrală de apartament / FOTO: Freepik
Casă de schimb valutar
O persoană completează un formular / Foto: Freepik
Conpet

Atenție! Email fals în numele ANAF

Semnal de alarmă privind o tentativă de fraudă în numele ANAF.

Transelectrica
Mașină electrică / FOTO: Freepik
Panouri fotovoltaice

pixel