Negrescu anunţă o lovitură cu facturile, de la 1 aprilie: Paştele 2022 va fi cea mai SCUMPĂ sărbătoare de la Revoluţie încoace

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
FACTURILE de la 1 APRILIE. Chisăliță: Este INADMISIBIL!
FACTURILE de la 1 APRILIE. Chisăliță: Este INADMISIBIL!
Economistul Adrian Negrescu a tras un semnal de alarmă cu privire la facturile pe care le vor avea de achitat românii începând cu 1 aprilie 2022.

Economistul Adrian Negrescu a avut, luni, o intervenţie televizată în cadrul căreia a atras atenţia asupra faptului că, de la 1 aprilie, data la care se vor dispărea măsurile stabilite de către Guvernul României, cele de plafonare a preţului la energie electrică şi gaze naturale şi de compensare a facturilor către populaţiei, românii vor avea de achitat facturi foarte mari. 

"Asta va însemna o lovitură puternică în bugetul fiecăruia, iar Paştele 2022 cu siguranţă va fi cea mai scumpă sărbătoare pe care am avut-o după Revoluţia din 1989", a declarat, luni, într-o intervenţie la B1TV, economistul Adrian Negrescu. 

"Ca să vă faceţi o idee, de la 0,60 şi ceva de bani pe kWh se va ajunge la aproape 2 lei, 2 lei şi ceva pe kWh. Vă daţi seama ce lovitură va fi pentru populaţie", a mai declarat economistul Adrian Negrescu în intervenţia sa. 

 

Citeşte şi: Facturi gaze. Engie, mesaj pentru abonaţi: Ce se întâmplă de la 1 aprilie şi cine va trebui să dea bani înapoi

 

Engie le-a transmis abonaţilor o informare privind modificările aduse schemei de sprijin pentru clienții casnici, în perioada 01 februarie – 31 martie 2022. Compania vine cu explicaţii despre facturi, despre modul în care se face compensarea facturilor dar şi plafonarea preţului la gaze naturale. Totodată, Engie vorbeşte şi despre ceea ce se va întâmpla începând cu data de 1 aprilie, atunci când se încheie perioada reglementată de către Guvern. 

"Vă informăm că a fost aprobată O.U.G. nr. 3/2022 care a intrat în vigoare începând cu 01 februarie 2022 și care modifică și completează O.U.G. nr. 118/2021 (aprobată prin Legea 259/2021) privind stabilirea unei scheme de sprijin pentru consumul din perioada 01 noiembrie 2021 – 31 martie 2022, cu scopul diminuării efectelor măririi prețurilor de vânzare a energiei către clienții finali, pe fondul creșterii fără precedent a costurilor de achiziție, atât pe piața locală, cât și pe cea europeană", se arată în mesajul transmis oamenilor de către compania de energie. Citeşte mai departe aici

 

 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Grafică: Oana Pavelescu
Bursa de Valori București
Șofer de camion / Foto: Freepik
Andrei Badalov
Sterică Fudulea
Dan Sucu. Foto: Agerpres
Fondul Proprietatea
Titluri de stat Fidelis
Foto: Reuters
Showroom auto / Foto: Freepik
ROBOR
Ilustrație: Oana Pavelescu

ANAF, informare despre depunerea Formularului 100

Informaţii importante de la ANAF pentru contribuabili.

Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Freepik.com
Robor

ROBOR a coborât sub nivelul de 7%

Indicele ROBOR la trei luni a scăzut, vineri, la 6,99%.

Freepik.com
Cu lista la cumpărături

TVA 11% sau 21%? Ghid complet al noilor cote de la 1 august

Cota redusă de TVA este păstrată doar pentru anumite...

Foto: Freepik.com
Colaj foto
Ilie Bolojan
Alexandru Nazare, ministrul Finanțelor
Salina Praid
Grevă / sursa foto: Freepik.com / EyeEm
David Popovici și Daniel Dines, CEO UiPath

pixel