Nicolae Ciucă: Nu vor exista noi taxe anul viitor

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Nicolae Ciucă
Nicolae Ciucă
EXCLUSIV
Prezent în cadrul emisiunii electorale DCVotez, președintele liberal, Nicolae Ciucă, a prezentat motivul pentru care, contrar așteptărilor, nu vor exista noi taxe în anul următor.

În emisiunea moderată de jurnalistul Bogdan Chirieac, președintele PNL a vorbit despre situația economică a României într-un ton optimist. În plus, el a afirmat că anul viitor nu vor exista majorări de taxe, după cum a discutat cu ministrul Finanțelor, Marcel Boloș.

”România este evaluată de către toate agențiile de rating și de către toate instituțiile care se ocupă de economie la nivel european și mondial că România este țara din UE care are un trend cât se poate de pozitiv pe creștere economică, și mai mult decât atât, suntem a doua cea mai mare economie din Europa de Est”.

”Bloomberg estima că anul viitor România ar trebui să depășească Polonia la PIB pe cap de locuitor”, a completat Bogdan Chirieac.

 

Fără taxe noi în 2025

În ciuda zvonurilor care spuneau că de la anul va fi majorată cota generală de TVA, de la 19%, la 21%, Nicolae Ciucă spune că a vorbit cu Marcel Boloș iar acesta i-a confirmat că nu vor exista majorări de taxe în următorul an. 

Așadar, la îndrebarea pusă de Bogdan Chirieac, președintele PNL afirmă: ”Eu am vorbit cu domul Boloș și nu vor anunța noi taxe. Știți de ce nu trebuie să anunțe noi taxe? Pentru că avem soluții, domnule Chirieac. În momentul de față sunt atât de mulți bani europeni încât dacă nu reușim să îi atragem și să îi implementăm în România, atunci într-adevăr suntem de criticat”.

Youtube video image

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bani / Foto: Freepik

Curs BNR. Leul câștigă teren, aurul devine tot mai scump

Banca Națională a României a anunțat cursul monedei...

Prăbușire de proporții / FOTO: Freepik
Goană după aur / FOTO: Freepik

HSBC prezintă trei scenarii favorabile pentru aur

Analiștii HSBC identifică mai multe scenarii în care...

Sebastian Burduja
Sisteme Patriot / FOTO: Wikipedia

Polonia cumpără rachete Patriot pentru o sumă uriașă

Polonia se pregătește să încheie un acord cu Statele...

Carne / FOTO: Freepik
Adrian Negrescu
Incendiu la un dealer Tesla din Roma
Cosmin Marinescu
Taxe / Foto: Freepik

Guvernul taie din ”Taxa pe stâlp”. Cine va plăti mai puțin

Guvernul reduce impozitul pe construcții la 0,5% pentru...

Pădure
Rafinărie / Foto: Freepik
Bursa de la Tokio / Foto: Héctor Romero / Flickr
Foto: Freepik.com
Roșiile românești nu apar timpuriu
Foto: Freepik.com
Fosta mină de grafit de la Baia de Fier, județul Gorj
Foto: Freepik.com

Preţul aurului a ajuns, luni, la un nou maxim istoric

Cotaţia aurului a atins un nivel record.

Donald Trump / Foto: Casa Albă
Știrile dimineții / Foto: Freepik

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

Tehnologia bateriilor se pregătește de un salt major,...

China, UE / sursa foto: Freepik.com
Bursă / Foto: Freepik
Banca Națională a României
Grup de oameni sar fericiti / Foto: Freepik

România are, de duminică seara, un nou milionar în euro

Un român norocos s-a trezit milionar, de duminică seara.

Donald Trump / Foto: Casa Albă / Flickr
Bani / FOTO: Freepik
Donald Trump

pixel