Parcările și stațiile de încărcare a vehiculelor electrice au noi norme Documente

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Stație de încărcare a mașinilor electrice / Foto: Freepik
Stație de încărcare a mașinilor electrice / Foto: Freepik
Comisia Europeană a publicat două noi documente de orientare menite să sprijine extinderea sigură și strategică a infrastructurii pentru vehicule electrice (BEV) în Uniunea Europeană. Aceste ghiduri vizează atât aspectele legate de siguranța la incendiu în parcările acoperite, cât și procedurile de atribuire a contractelor publice pentru rețelele de stații de încărcare destinate autoturismelor și vehiculelor comerciale ușoare.

Siguranța la incendiu, prioritate în parcările acoperite

Primul ghid se concentrează pe gestionarea riscurilor de incendiu asociate cu parcarea și încărcarea vehiculelor electrice în spații închise. Documentul, elaborat de Sustainable Transport Forum (STF), recomandă autorităților locale, operatorilor de parcări și dezvoltatorilor de infrastructură să efectueze evaluări de risc riguroase și să implementeze sisteme avansate de detectare a incendiilor, alături de rute clare de evacuare și utilizarea unor materiale rezistente la foc.

De asemenea, este subliniată importanța dotării serviciilor de pompieri cu echipamente specializate pentru intervenții în cazuri de incendiu la vehicule electrice, care pot prezenta riscuri diferite față de cele convenționale.

Proceduri clare pentru dezvoltarea rețelelor publice de încărcare

Cel de-al doilea ghid oferă recomandări practice privind licitațiile și procedurile administrative necesare pentru extinderea rețelelor publice de stații de încărcare pentru autoturisme și vehicule comerciale ușoare. Documentul are ca scop sprijinirea autorităților publice în elaborarea unor planuri coerente, aliniate cu obiectivele naționale și europene de mobilitate și energie, stabilite prin cadrul de reglementare AFIR (Alternative Fuels Infrastructure Regulation).

Comisia Europeană recomandă o colaborare timpurie cu operatorii de rețele de distribuție și alți actori relevanți pentru a asigura integrarea infrastructurii de încărcare într-un mod eficient și prietenos cu rețeaua electrică. Sunt, de asemenea, clarificate aspecte legate de proprietatea infrastructurii după finalizarea contractelor de concesiune.

Pași esențiali pentru tranziția către mobilitatea electrică

Prin aceste inițiative, Comisia Europeană își propune să asigure un cadru unitar și sigur pentru extinderea rețelelor de încărcare, susținând astfel tranziția către mobilitatea electrică. Noile ghiduri oferă îndrumări atât pentru autoritățile locale, cât și pentru investitori, cu accent pe siguranță, sustenabilitate și integrarea în planurile de mobilitate urbană pe termen lung.

Dacă dorești să detaliem cum ar putea aceste recomandări influența implementarea infrastructurii în România, putem dezvolta!

Cele două ghiduri AICI și AICI

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

ANAF. Freepik.com
Foto: Freepik.com
Bani
Restaurant. Foto: Pexels.com
Freepik.com
Germania / FOTO: Unsplash

Economia Germaniei s-a contractat în trimestrul doi din 2025

Cifre îngrijorătoare privind "motorul economic al...

Factura. Freepik.com
Muncitor în construcții / FOTO: Freepik

Locuri de muncă în ţară şi în străinătate. Vezi oferta

Angajatorii din România pun la dispoziţie 30.868 locuri...

Femeie în aeroport / Foto: Freepik
Euro-dolar / FOTO: Freepik

Festivalul Borșului Lipovenesc de Jurilovca 2025 se suspendă

Ediția din 2025 a Festivalului Borșului Lipovenesc de...

Youtube
Freepik.com
Chei. Freepik.com

Curs valutar: Leul pierde teren în faţa principalelor valute

Moneda naţională s-a depreciat, marţi, în raport cu...

Freepik.com
Vodafone
ROBOR scade, o veste bună
Declaratia unica. Foto: Freepik.com
Bani / FOTO: Freepik

pixel