Noi reglementări pentru țigări și produsele din tutun

Autor: Oana Pavelescu
Data publicării:
Covid-19: Autoritățile au INTERZIS fumatul pe stradă în această regiune
Covid-19: Autoritățile au INTERZIS fumatul pe stradă în această regiune
În legislația din România au fost recent implementare pevederi comunitare pentru combaterea efectelor negative ale fumatului dar și combaterea comerțului ilegal cu țigări și produse din tutun.

Printr-un nou ordin al ANAF au fost implementare implementate reglementări privind urmărirea trasabilității circulației produselor din tutun de la producător/importator, până la ultimul distribuitor.

Așadar, un pachet de țigări va trebui să i se cunoască tot drumul, în orice moment, de la producție până locul de vânzare, astfel:

  • ruta efectivă de transport de la fabricare până la primul punct de vânzare cu amănuntul, inclusiv toate depozitele utilizate, dar şi data transportului, destinația, punctul de plecare şi destinatarul;

  • identitatea tuturor cumpărătorilor, de la fabricare până la primul punct de vânzare cu amănuntul; 

  • factura, numărul de ordine şi evidențele plăților pentru toți cumpărătorii de la fabricare până la primul punct de vânzare cu amănuntul.

Pentru realizarea acestui lucru va fi nevoie de echipamente informatice și organizarea unei evidențe a stocului.

Majorarea accizei la țigări se amână. Până când

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bogdan Chirițoiu / Foto: Oana Pavelescu

Albania începe lupta cu turismul necontrolat

Turismul necontrolat și schimbările climatice amenință...

O persoană votează cu ocazia alegerilor prezidențiale / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Steagul SUA / Foto: Freepik

De ce a scos Donald Trump România din programul Visa Waiver

Revocarea accesului României la programul Visa Waiver de...

SpaceX
Shein / sursa foto: Flickr.com / Focal Foto
Bursa / Foto: Freepik
Bursa de Valori București
Donald Trump
Freepik.com
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Banca Națională a României
Apple. Foto: Freepik.com
O femeie completează un formular / Foto: Freepik
Astronaut. Foto: Freepik.com
ANAF / Foto: DCBusiness
La bancă
Portul Shanghai
Arieratele bugetului general consolidat / Foto: Freepik
Vladimir Putin / Foto: Kremlin.ru
Transelectrica / FOTO: Facebook
Statistică / Foto: Freepik
HistoSonics

pixel