Nokia și Islalink au reușit să testeze cu succes tehnologia PSE-6s dezvoltată de Nokia pe un cablu submarin de 330 km care conectează Italia și Grecia. Acest test a stabilit un nou record de capacitate, atingând o viteză de transmisie de 800 Gbps.
Rețeaua IONIAN, dezvoltată de Islalink, asigură o conexiune stabilă și de mare viteză între cele două țări, oferind utilizatorilor o conectivitate sigură și eficientă.
În plus, Nokia a precizat că tehnologia PSE-6s nu doar crește performanța rețelei, dar contribuie și la o economie de energie, reducând consumul de energie cu 60% per bit transmis. Această realizare consolidează poziția Islalink pe piața internațională a comunicațiilor prin fibră optică.
Esther Garcés, CEO al Islalink, și Matthieu Bourguignon, vicepreședinte senior al Nokia, au salutat această realizare, subliniind beneficiile majore pe care această tehnologie le aduce în ceea ce privește capacitatea, fiabilitatea și eficiența rețelelor de mare viteză, aspecte esențiale pentru utilizatorii de servicii digitale avansate.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Măsurile fiscale luate în regim...
Informaţii importante de la ANAF pentru contribuabili.
Nutella s-ar putea scumpi...
Indicele ROBOR la trei luni a scăzut, vineri, la 6,99%.
Proiectele de acte normative...
Randamentele scad după haosul...
Cota redusă de TVA este păstrată doar pentru anumite...
Trump și Putin, discuție fără...
Premierul Ilie Bolojan a...
România se confruntă cu o criză...
UiPath îl numește pe David...
Ministerul Transporturilor și...
Giganții industriali europeni...
Analistul economic Petrișor...
Rovinieta se scumpește din...
Vicepremierul Tanczos Barna a...
Curs valutar BNR, 3 iulie 2025.