Nvidia și Foxconn vor colabora pentru a duce industria inteligenței artificiale la alt nivel

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Semiconductor
Semiconductor
Cea mai valoroasă companie de cipuri din lume, Nvidia, și producătorul de iPhone, Foxconn își unesc forțele pentru a construi așa-numitele "fabrici de inteligență artificială".

Firmele spun că este vorba despre un nou tip de centru de date care utilizează cipuri Nvidia pentru a gestiona o "gamă largă" de aplicații, informează BBC.

Acestea vor folosi la dezvoltarea tehnologiilor vehiculelor autonome, a platformelor de robotică și a modelelor lingvistice de mari dimensiuni.

Acest lucru vine în contextul în care SUA au anunțat că intenționează să întrerupă exporturile de cipuri avansate către China, reprezentând o lovitură pentru Nvidia.

Cele mai recente restricții la export anunțate de Washington în această săptămână vor bloca vânzările a două modele de cipuri de inteligență artificială pe care Nvidia le-a creat pentru piața chineză - A800 și H800, potrivit companiei.

Directorul executiv al Nvidia, Jensen Huang, născut în Taiwan, și președintele Foxconn, Young Liu, au vorbit miercuri în cadrul expoziției anuale de tehnologie a Foxconn din Taipei.

"A apărut un nou tip de producție de inteligență artificială și centrele de date care o produc sunt fabrici de inteligență artificială", a declarat Huang, potrivit Reuters, adăugând că Foxconn are expertiza și amploarea necesare pentru a construi aceste fabrici la nivel global.

De asemenea, Liu a declarat că Foxconn încearcă "să se transforme dintr-o companie de servicii de producție într-o companie de soluții de platformă".

Datorită utilizării cipurilor avansate ale companiei în aplicațiile de inteligență artificială, valoarea bursieră a Nvidia a sărit la peste 1.000 de miliarde de dolari, în condițiile în care acțiunile sale și-au triplat valoarea în acest an.

Acest lucru a făcut-o să fie a cincea companie americană cotată la bursă care se alătură așa-numitului "club al trilionarilor", alături de Apple, Microsoft, Alphabet și Amazon.

Între timp, Foxconn, care fabrică peste jumătate din produsele Apple din lume, a încercat să își diversifice afacerile și să reproducă succesul său în asamblarea de computere și smartphone-uri.

Într-un interviu exclusiv acordat în iunie, Liu a declarat că vehiculele electrice sunt cele care vor impulsiona creșterea în următoarele decenii.

În ianuarie, Foxconn și Nvidia au anunțat un parteneriat pentru dezvoltarea de platforme pentru vehicule autonome, în cadrul căruia Foxconn ar urma să fabrice unități de control electronic pentru mașini pe baza cipurilor Nvidia.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Freepik.com
Cseke Attila
Foto arhiva: Reuters
Flacără la aragaz / Foto: Freepik

Producţia de gaze a României scade, importurile explodează

Producția internă de gaze naturale a scăzut, iar...

ANAF / Foto: DCBusiness

Un nou trend ANAF: decizii de impunere cu sume estimate

Contribuabilii, în multe cazuri, întârzie cu depunerea...

Cladire de birouri. Foto: Pexels.com
Parcare. Foto: Freepik.com
Metrou Unirii 2

Guvernul a aprobat bugetul Metrorex. Care sunt cifrele

În şedinţa de joi, 16 octombrie, a Executivului, a fost...

Ghișeu / Foto: Freepik

Top experiențe de toamnă în Delta Dunării și pe litoral

Toamna aduce o atmosferă calmă atât în Delta Dunării,...

Calcule și socoteli

ANAF: procedura de anulare TVA trece exclusiv online

Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a...

Finantare. Sursa: Freepik.com
Grecia. Foto: Freepik.com
ASF trebuie să mai lucreze pe text
Fabrică de îmbuteliere a apei / Foto: Freepik

Guvernul scumpește apa minerală „la izvor”: cât va costa

Executivul dezbate în ședința de miercuri, 16 octombrie,...

Șofer de TIR / Foto: Freepik

CCR are o veste proastă pentru șoferi

Curtea Constituțională a României (CCR) a respins...

Jurnaliștii părăsesc Pentagonul / Foto: Captură video

O ruptură istorică între Pentagon și presă

Peste 30 de jurnaliști de apărare și corespondenți...

Livrator de mâncare / Foto: Freepik
Salariu / Foto: pexels.com
Economii. Sursa: Freepik.com
Declaratia Fiscala Unica. Foto: AI Freepik.com
Intrarea în salina Praid / Foto: Alex Nicodim / Inquam Photos
Daniel Dăianu / Foto: ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO

Afaceri cu ”aromă” de profit. O nouă nișă de lux în România

Industria aromatizării spațiilor – o nișă puțin...

Sef. Sursa: Freepik.com
Foto: AI Freepik.com

Rusia, în situaţia de a importa benzină

Se îngroaşă gluma pentru Rusia, după atacurile Ucrainei...

Fermier face curat într-o cocină / Foto: Freepik

pixel