Ministerul Finanţelor a publicat pachetul de relansare economică - Document
Informaţiile aşteptate de...
Atenția nedorită vine după ce Meta - compania mamă care deține Facebook, Instagram și WhatsApp - a declarat miercuri, în raportul său de profit, că Facebook a pierdut utilizatori pentru prima dată în istoria sa de 18 ani, scăzând cu aproximativ o jumătate de milion de utilizatori în ultimele trei luni din 2021.
Pierderile de utilizatori au fost resimțite cel mai mult în Africa, America Latină și India.
Ca urmare a previziunilor sale mai mici decât cele așteptate, prețul acțiunilor Meta a scăzut joi cu peste 26%, ceea ce a făcut ca valoarea sa de piață să scadă cu 230 de miliarde de dolari (200 de miliarde de euro).
Bloomberg a relatat că directorul general al Meta, Mark Zuckerberg, ar putea vedea 24 de miliarde de dolari (21 de miliarde de euro) șterse din averea sa personală din cauza scăderii acțiunilor.
Meta a pus această prognoză mai slabă pe seama inflației și a întreruperilor din lanțul de aprovizionare, care afectează bugetele agenților de publicitate.
Restricţii ridicate mai devreme în România. Anunţ oficial de la Guvern
De asemenea, compania a mai spus că se confruntă cu piedici ca urmare a modificărilor aduse de Apple în materie de confidențialitate în IOS și că are o concurență sporită pentru utilizatori din partea rivalilor precum TikTok.
"Oamenii au o mulțime de opțiuni în ceea ce privește modul în care vor să își petreacă timpul, iar aplicații precum TikTok cresc foarte rapid", a declarat directorul general Mark Zuckerberg pentru AFP News.
Un alt motiv al scăderii numărului de utilizatori Facebook este lipsa semnificativă de încredere în platforma de socializare de când criza Cambridge Analytica și recentele scurgeri de informații de la fostul angajat Facebook Francis Haugen au arătat că societatea nu a reușit să combată dezinformarea și abuzurile.
Ca urmare, Meta a fost criticată pentru impactul pe care îl are asupra tinerilor.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Informaţiile aşteptate de...
Hidroelectrica revine pe prima...
ACUE atrage atenţia asupra...
Plafonul pentru aplicarea...
Curs valutar BNR, 5 februarie...
Ministrul Finanțelor,...
ANAF a publicat în Monitorul...
Bursa de Valori București a...
Demers pentru stimularea...
Guvernul României are pe agenda...
O liberalizare treptată a...
Guvernul lucrează la un pachet complex de măsuri pentru...
Facturile mai mari la energie...
Sprijin pentru industrie și...
România se află într-o situație...
Ilie Bolojan anunță pași...
Banca Națională a României...
The Washington Post a început miercuri o rundă amplă de...
Transelectrica și Georgian...
Ilie Bolojan a anunțat miercuri...
Bursa de Valori Bucureşti a...
Documentul a fost publicat,...
Statele UE au aprobat miercuri...
Sectorul turistic din România...