Ilie Bolojan: „Reformele sunt singura soluție, următoarele șase luni sunt critice”
Premierul Ilie Bolojan a...
Capitalizare în urcare, rulaj în scădere
Capitalizarea bursieră totală a companiilor listate la BVB a urcat la 449,44 miliarde lei, cu 650,5 milioane lei mai mult decât în săptămâna precedentă (448,79 miliarde lei). Creșterea a venit în condițiile în care săptămâna bursieră a avut doar patru ședințe de tranzacționare, întrucât 15 august a fost zi liberă legală.
În același interval, valoarea totală a tranzacțiilor cu acțiuni a fost de 201,36 milioane lei, mai mică cu 99 de milioane lei față de rulajul din săptămâna 4 – 8 august (300,45 milioane lei).
Cea mai activă zi a fost luni, 11 august, cu tranzacții de 52,92 milioane lei, în timp ce marți, 12 august, s-a consemnat cel mai redus rulaj – 48,21 milioane lei.
Evoluția indicilor bursieri
Indicele de referință al pieței, BET, a închis săptămâna la nivelul de 21.024,30 puncte, în creștere cu 1,01% față de săptămâna anterioară. De la începutul anului, BET a avansat cu 25,74%, confirmând tendința pozitivă a pieței de capital.
Cele mai lichide acțiuni
În topul lichidității, Banca Transilvania s-a menținut lider, cu tranzacții de peste 93,28 milioane lei și o creștere a cotației de 0,35%.
Pe locurile următoare s-au situat:
Hidroelectrica, cu tranzacții de 25,12 milioane lei, însă cu o scădere de 1,45% a prețului acțiunilor.
Creșteri și scăderi semnificative
Cele mai mari creșteri ale cotațiilor au fost înregistrate de:
Transgaz (+12,41%),
Turism, Hoteluri, Restaurante Marea Neagră (+10,19%),
AETA SA (+8,57%).
La polul opus, cele mai accentuate scăderi au vizat:
Prefab SA (-8,33%),
Mecanica Fină (-6,84%),
Oil Terminal (-6,78%).
Așadar, săptămâna 11 – 15 august a adus o consolidare a capitalizării bursiere și a indicelui BET, însă interesul investitorilor a fost temperat de numărul redus de ședințe de tranzacționare și de volumul scăzut al schimburilor. Lichiditatea rămâne concentrată pe companiile mari, în timp ce acțiunile unor societăți din energie și infrastructură au adus cele mai bune randamente pentru investitori.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Premierul Ilie Bolojan a...
ANAF reamintește...
Investițiile au revenit timid...
Organizația patronală IMM...
Bursa de Valori București (BVB)...
În doar câteva ore de negocieri...
În timp ce administrația Trump...
Guvernul a pus în dezbatere...
Ministerul Justiției, în...
Zanzibarul se conturează ca...
România se confruntă cu o criză...
Ministrul Finanțelor, Alexandru...
Criticile președintelui...
Președintele american Donald...
Agenția de rating Fitch a...
În primăvară a devenit și mai...
Președintele american Donald Trump a confirmat, într-un...
Mihail Hodorkovski, considerat...
Administrația Națională de...
Ministerul Finanțelor a pus în...
Locuitorii din Cluj-Napoca au...
Dacă ar exista un premiu pentru...
Când Thongbue Wongbandue, un...