Condiții noi pentru SRL-uri: capital minim, termene și obligații legale
SRL-urile din România intră...
"Sectorul energetic este, în întregul său, ca o barcă, ca un vapor. Dacă la etajele superioare uităm că acolo jos se mai află nişte spărturi, e posibil ca vaporul să se scufunde cu totul. Credeţi-mă că nu vreau să par deloc catastrofic, dar situaţia este foarte gravă. La acest moment, nu ştim cum vom trece această iarnă, iar problema este că acţionăm pompieristic, adică stingem incendii care apar colo-colo, precum OUG 114, consumatorul vulnerabil, mai apare cât un infringement, dar lipseşte o viziune clară, de investiţii, unde să vedem efectiv ce o să facem şi cum asigurăm siguranţa alimentării cu energie", a spus Creţu.
El a amintit că Elcen este într-o situaţie critică de vreo şapte ani."Păcatul cel mai mare pe care îl avem este amânarea. Amânăm, amânăm, timpul trece şi ne ajung din urmă unele lucruri pe care nu le facem la timp", a completat Creţu.
Citește și ELCEN dă în judecată Primăria București. Efectele imediate
Potrivit acestuia, interesul Elcen este să existe o piaţă liberă, concurenţială, unde să poată cumpăra gaze la cel mai bun preţ.
"Pe noi nu ne sperie deloc conceptul de piaţă liberă de gaze, dacă acest lucru se reflectă în realitate, printr-o piaţă efectivă lichidă, oferta să fie cât mai mare, de acolo vine echilibrul. În acest moment nu există o piaţă lichidă. Elcen este captivă la Romgaz acum, iar pentru noi este bine să existe o piaţă liberă", a precizat Creţu.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
SRL-urile din România intră...
Băncile rusești se confruntă cu...
Se apropie sărbătorile de iarnă...
Pluxee a publicat rezultatele...
Europa Centrală și de Est a...
Se modifică chiriile pentru o...
ANAF a lansat în transparență...
Statul impune cel mai amplu pachet de digitalizare a...
Eli Lilly a devenit primul...
Datoria publică a României a...
UE lansează prima „bursă” a...
Numărul polițelor de asigurare obligatorie a locuinței...
Bursa de Valori București...
Un premiu uriaș de peste 7,77...
Profesorul Mircea Coșea...
Statul cheltuie de 10 ori mai mult pentru pensiile...
Italia iese din zona „junk”....
Comercianții care pun pe piață...
Bursa de Valori Bucureşti a încheiat vineri pe minus pe...