Oktoberfest și Sfânta Parascheva. Cum se pregătește Iașiul de valul PATRU

Autor: Antonio Grigore
Data publicării:
Primarul Mihai Chirica
Primarul Mihai Chirica
Primarul Mihai Chirica a declarat, vineri, că în luna octombrie va fi organizată o nouă ediţie a "Sărbătorilor Iaşiului", însă depinde de măsurile care se impun pe perioada pandemiei de COVID-19 dacă acestea vor fi de amploare sau nu.

"Discutăm deja din două perspective: cu pandemie mare şi cu pandemie mică, că fără pandemie nu se poate. Dacă va fi pandemie mică, cam ce se întâmplă în momentul de faţă, vom avea şi spectacol cum aveam pe vremuri, cu foc de artificii. Dacă e cu pandemie mare şi nu vom avea voie să ne apropiem unii de ceilalţi, atunci vom folosi scaune şi ne vom duce mai mult spre un spectacol clasic. Dar vom avea sărbători, Iaşiul are nevoie de sărbători", a declarat primarul Mihai Chirica.

Edilul a spus că a avut deja o primă discuţie cu mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, Teofan, privind organizarea Sărbătorilor Iaşiului în aceeaşi perioadă în care la Iaşi se organizează, în luna octombrie, pelerinajul Sfintei Cuvioase Parascheva, considerată a fi ocrotitoarea Moldovei.

"Ne vom consulta, nu o vom face de capul nostru. Am avut o primă discuţie cu mitropolitul Teofan. Urmează săptămâna viitoare să ne întâlnim la noi discuţii pentru a vedea cum integrăm Sărbătorile Iaşiului cu sărbătoarea Sfintei Cuvioase Parascheva, care sunt măsurile pe care le vom lua pentru a depăşi cât se poate de bine acest moment", a spus primarul Mihai Chirica.

Acesta şi-a exprimat speranţa că nu vor fi politizate evenimentele care se vor organiza la Iaşi în luna octombrie, mai ales cel în care se prăznuieşte hramul Sfintei Cuvioase Parascheva.

"Din fericire nu mai sunt alegeri, nu vor mai creşte metale nobile prin zonă, am scăpat. Vor mai veni, desigur, se vor căţăra unii-alţii pe garduri ca să arate cât de aproape sunt ei de Dumnezeu. Cu cât gardul e mai înalt cu atât cred unii că sunt mai aproape de Dumnezeu. Vom demonstra că putem face şi sărbătoare religioasă şi sărbătoare laică, cu măsuri de protecţie astfel încât să nu mai politizăm aceste sărbători", a mai declarat primarul Chirica.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Schimb valutar / Foto: Pexels
Contabili / Foto: Freepik
Ghișeu
ANAF / Foto: Oana Pavelescu
Banca Naționala a României
Vagon de tren

Transportul călătorilor cu trenul, luat la puricat de ANPC

Calitatea transportului pe calea ferată a intrat în...

OMV Petrom
Leva / Foto: DCBusiness
Președintele Donald Trump face declarații pentru jurnaliști
RCA
Consiliul Fiscal, nu foarte optimist privind reducerea deficitului
Florin Barbu
Bursa de la București
Miniștrii cabinetului Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Freepik.com
Foto: Freepik.com

Rusia raportează un deficit bugetar de 1,7% din PIB

 Deficitul bugetar a ajuns la 1,7% din PIB, nivelul...

Dolari. Freepik.com
Elon Musk / Foto: Casa Albă / Flickr
Câmp petrolier / FOTO: Freepik
Casă de schimb valutar
Contor electric
Gabriel Biris
Factură energie electrică
ROBOR
Protest al angajaților MIPE
Ștampilă de vot / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

pixel