Acesta a precizat că în localitatea Pleşoiu pârâul Beica a ieşit din matcă în cursul nopţii, fiind afectate circa două hectare de teren cultivat cu grâu şi alte trei hectare de teren arabil, însă fără a fi puse în pericol gospodării sau locuinţe ale populaţiei.
În localităţile Tătuleşti şi Sâmbureşti au fost inundate străzi şi drumuri comunale, din cauza scurgerilor de pe versanţi şi acumulării apei din precipitaţii.
"Din datele transmise de Comitetele Locale pentru Situaţii de Urgenţă, în urma precipitaţiilor din ultimele zile au fost afectate localităţile Sâmbureşti, Tătuleşti şi Pleşoiu. În localitatea Tătuleşti, au fost afectate un pod, 1 kilometru de drum comunal şi 2,2 kilometri de străzi. În localitatea Pleşoiu, au fost afectate trei hectare de teren arabil şi două hectare de grâu, iar în localitatea Sâmbureşti au fost afectaţi circa 0,28 kilometri de străzi", a spus Băsăşteanu.
Judeţul Olt se află sub incidenţa unei atenţionări meteo cod galben de ploi, iar pe cursurile de apă sunt preconizate creşteri de debite şi niveluri.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ministerul Finanţelor a...
Preşedintele Statelor Unite a...
Marele club de fotbal trece la...
Analistul economic Cristian...
Cererea pentru extrem de...
Rheinmetall își transformă...
Preşedintele rus a găzduit o...
Principalul producător cubanez...
Miniștrii europeni de externe,...
Contribuabilii trebuie să...
Cazacii ruşi au un cadou pentru...
Banca Națională a publicat...
Pierderile sunt de ambele părți...
UE adoptă al 16-lea pachet de...
România a pierdut titlul de țară cu cea mai mare...
Comisia de muncă din Senat...
Analistul economic Cristian...
Camera Deputaților urmează să...
Berkshire Hathaway, compania legendarului investitor...
Janusz Bugajski, Senior Fellow...
Uniunea Europeană lansează un...
Parlamentul României analizează...
O analiză a Deutsche Bank.
Senatul dezbate un proiect de...
Rețeaua de comunicații Starlink, deținută de miliardarul...