Mai puțină carne de porc din import: România investește în ferme de suine
Ministerul Agriculturii mizează...
”Atâta timp cât Organizația țărilor exportatoare de petrol nu vor oferi pieței un volum substanțial de petrol, traderii vor continua să forțeze prețurile. Chiar dacă și-ar dori să îndeplinească dorința lui Donald Trump, care a cerut OPEC-ului să scadă imediat prețul la țiței, de câte capacități de rezervă ar trebui să dispună Arabia Saudită”, spune interlocutorul agenției Reuters, analistul Steven Innes, broker la compania Oanda, din Singapore.
”Dacă vom afla că, în 4 noiembrie, circa 1,5 milioane de baril de petrol iranian vor dispărea de pe piață, dacă piața va simți că Arabia Saudită produce 10,5 milioane de barili pe zi, atunci prețurile vor sări la 100 de dolari/baril - o reacție cât se poate de rațională și justificată”, a apreciat expertul.
Pe de altă parte, un rol important în echilibrul pieței revine Chinei. Inițial, s-a crezut că marile întreprinderi ale țării vor continua să cumpere aceeași cantitate de petrol iranian, dar compania Sinopec a anunțat deja o înjumătățire a livrărilor din Iran.
”În cazul în care companiile petroliere din China vor respecta sancțiunile Statelor Unite într-o măsură mai mare decât se aștepta, după toate probabilitațile, echilibrul pieței va fi distrus cu și mai multă agresivitate”, a estimat, la rândul său, Edward Bell, de la Emirates NBD.
Reuters amintește că, la sfârșitul săptămânii trecute, prețurile mondiale la petrolul marca Brent din Marea Nordului au atins 83 de dolari/baril, pentru prima dată din noiembrie 2014.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ministerul Agriculturii mizează...
Apel ANAF pentru o conformare...
Curs valutar BNR, 6 august...
Cifra de afaceri din comerţul...
Impactul platformelor non-UE:...
De la datele economice la rezultatele financiare ale...
- Firmele cu afaceri peste un...
Sistemul Național de Import –...
Sicriul cu trupul neînsufleţit...
OpenAI ar putea ajunge la o...
BRD, anunţ important pentru...
ANAF a pus în transparenţă un...
Ion Iliescu, fost președinte al României, a decedat la spitalul Prof. Dr....
Bursa de la Bucureşti a închis...
Furia sindicală: Salariații se...
Curs valutar BNR, 5 august 2025.
BNR anunță: Scădere ușoară a...
Preţurile imobiliarelor...
Ziua de 7 august 2025 a fost declarată zi de doliu...
CNIR lansează o versiune...