Insolvențele se mută în Capitală: Bucureștiul înregistrează un val de falimente!
Scade numărul firmelor intrate...
Poliţia din provincia norvegiană More og Romsdal a primit, sâmbătă seară, un mesaj de pericol trimis de Viking Sky, iar televiziunea NRK a transmis imagini cu nava care se clătina în bătaia valurilor, nu departe de o întindere stâncoasă a coastei norvegiene cunoscută sub denumirea de Hustadvika.
Potrivi relatărilor oficiale, duminică dimineată, trei din cele patru motoare ale navei au repornit, astfel încât nava s-a putut redresa. ”Trei dintre cele patru motoare funcționează, ceea ce înseamnă că nava se poate deplasa singură”, au anunțat echipele de salvare chemate în ajutor. Pachebotul urmează să fie remorcat și condus spre portul Moide.
Mobilizare exemplară
Începând de sâmbătă seară, mai multe elicoptere şi nave au ajutat la evacuarea persoanelor aflate la bord, conform declaraţiilor serviciului maritim de salvare norvegian. În operaţiuni au fost implicate mai multe autorităţi şi organizaţii, inclusiv Crucea Roşie. Din totalul celor 1.373 de persoane aflate la bord, 338 au fost aduse la mal, ridicate una câte una. 16 persoane care aveau au fost internate în trei spitale.
Citește și Situații urgență. Arafat anunță un buget record
Operaţiunea de salvare a întâmpinat obstacole în momentul în care navă cargo Hagland Captain, care se apropia pentru a acorda ajutor vasului Viking Sky a avut, de asemenea, probleme cu motorul, blocându-se în aceeaşi zonă ca nava de croazieră. Două elicoptere au fost redirecţionate spre cargo pentru a-i evacua pe cei nouă membri ai echipajului, conform informaţiilor apărute în presa norvegiană.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Scade numărul firmelor intrate...
Grupaj de știri.
Lichiditate solidă și aprecieri...
Donald Trump ar dori să vadă...
Eveniment de proporții la...
Hidroelectrica a semnat un...
Reformă de amploare la...
„Este prețul libertății” – așa...
Trump atacă dur China pentru că...
Carnajul bursier continuă pentru actorii din acest...
Poziție fermă a SUA împotriva...
Guvernul pregătește compensații...
Leul s-a apreciat ușor joi în...
Fondul suveran al Norvegiei, afectat de declinul pieței...
După ce a jucat încă de la...
În ședința de Guvern de astăzi,...
Guvernul urmează, în ședința de...
Guvernul amână sancțiunile pentru e-Transport până la...
Firme care întrețin spații...
Cătălin Leonte, Director...
ROBOR în ușoară creștere,...
Guvernul continuă Programul de...
Cristian Popa (BNR) spune că:...
După ce a controlat inflația,...
CEC Bank acordă și în 2025...
Trump pierde omul-cheie din...
După aproape 100 de zile de...
Banii vin la timp în luna mai,...