Orașul New York îi întoarce spatele lui Donald Trump

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
Primarul orașului a făcut anunțul
Primarul orașului a făcut anunțul
Primarul democrat al oraşului New York, Bill de Blasio, a anunţat miercuri că va rezilia contractele care îi permiteau organizaţiei Trump să administreze anumite atracţii turistice din Central Park şi un teren de golf din Bronx, relatează AFP şi Reuters.

"Preşedintele (Trump) a incitat o rebeliune împotriva guvernului Statelor Unite în care au fost ucise cinci persoane şi care a ameninţat transferul constituţional al puterii", a declarat de Blasio într-un comunicat. "Oraşul New York nu va fi asociat cu aceste acte de neiertat sub niciun mod sau formă", a mai spus el.

"Oraşul New York nu face afaceri cu elemente insurecţionale. Luăm măsuri pentru a pune capăt acordurilor" care îi încredinţau organizaţiei Trump gestionarea a două patinoare din Central Park, precum şi un club de golf din Bronx, a informat De Blasio pe Twitter.

Întrebat de canalul MSNBC, primarul Bill de Blasio a explicat că avocaţii oraşului au ajuns la concluzia că oraşul are dreptul de a rezilia aceste contracte, în valoare de peste 17 milioane de dolari: "Dacă o companie sau conducerea unei companii este implicată în activităţi infracţionale, avem dreptul să încheiem colaborarea. Incitarea la insurgenţă împotriva guvernului este în mod clar o activitate criminală", a mai spus el.

Citește și Donald Trump ACUZĂ: Fac un lucru oribil ţării noastre, provoacă divizare

De la violenţele de la Capitol Hill din 6 ianuarie, numeroase companii şi organizaţii americane, inclusiv Deutsche Bank, principala bancă a magnatului, au anunţat că au întrerupt legăturile sau s-au distanţat de Donald Trump şi de holdingul familiei, organizaţia Trump, al cărei sediu central se află în Trump Tower de pe 5th Avenue.

În anii 1980, când Donald Trump, încă un simplu om de afaceri din New York, era în plină ascensiune, compania sa a preluat administrarea celor două patinoare din Central Park: patinoarul Wollman Rink, cel mai faimos şi cel mai vizitat de turişti, în sudul parcului, construit în 1950 şi închis câţiva ani pentru lucrări la începutul anilor '80, şi Lasker Rink, mai la nord, construit în 1966.

Donald Trump s-a declarat extrem de mândru de aceste patinoare pe care le-a menţionat cu regularitate ca fiind o dovadă a talentelor sale de antreprenor imobiliar.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Contabili / Foto: Freepik

Scrisoarea ANAF care poate opri un control fiscal

Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF)...

Oameni de afaceri / FOTO: Freepik

ANAF schimbă formularul 300 de TVA: apare un nou decont

Agenția Națională de Administrare Fiscală a pus în...

Fondurile PNRR vor fi controlate la sânge
Cele mai puternice fonduri de pensii își retrag banii din obligațiunile americane

Fondurile de pensii din Europa de Nord încep să fugă de SUA

Marii investitori instituționali din Europa de Nord...

Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Ciprian Ciucu, primarul Capitalei
ANAF
Documente. Freepik.com
Lucratori în fabrică

Klaus Iohannis scapă de sechestul asigurător. Ce urmează?

Curtea de Apel Alba Iulia a decis definitiv, joi, că...

Donald Trump, Davos
Ioana Dogioiu
Fregata HDMS Triton a Marinei Regale Daneze patrulează apele din regiunea arctică
Ciclonul Harry a lăsat în urmă distrugeri uriașe / Foto: Salvo Mangano / Facebook
Fondurile de pensii daneze se descotorosesc de obligațiunile americane
Targ de turism
Vot în Parlamentul European
Accident feroviar în Cartagena, Spania
Santierul M6, sectiunea SUD Statia Gara-Baneasa
Eoliene și panouri fotovoltaice / Foto: Freepik
Oameni pe stradă / Foto: Oana Pavelescu
Asigurări / Ilustrație: DCBusiness
Bogdan Chiriţoiu / Foto: Oana Pavelescu
Bursă
Fregata Marinei Regale Daneze HDMS Triton patrulează apele din jurul regiunii arctice.
Donald Trump la Davos

Trump atacă politicile verzi ale UE în discursul de la Davos

Președintele SUA, Donald Trump, a declarat miercuri, la...

Curs valutar / Foto: Freepik

Curs valutar BNR: aurul înregistrează un salt major

Banca Națională a României a publicat miercuri, 21...

Contabile se uită peste mai multe hârtii / Foto: Freepik

pixel