Ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, a declarat că gradul de satisfacţie al pacienţilor nu s-a ridicat la același nivel cu creşterea salariilor personalului medical şi că acest lucru era previzibil.
"Nu, gradul de satisfacţie nu a crescut în măsura în care au crescut salariile. Dar era un lucru previzibil. Va fi nevoie de o perioadă de timp să renunţăm la plăţi informale, să renunţăm la comportament de un anumit tip. Ba dimpotrivă, a fost o perioadă, noi avem un barometru prin care măsurăm chestionarul de feedback, în care gradul de satisfacţie chiar scăzuse faţă de perioada anterioară", a declarat ministrul Sănătății, referindu-se la chestiunea gradului de mulţumire a pacienţilor după ce au fost crescute salariile în Sănătate.
Citește și:Modificare esențială în sănătate. Ce se întâmplă de la 1 iulie
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Primăriile din România își fac...
Gemfields intră în atenția...
Peste 6500 de firme și-au...
Creșterea masivă a...
O nouă alertă de siguranță...
Creștere ușoară a ratei...
UE schimbă regulile pentru...
Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman
Bursa de Valori Bucureşti (BVB)...
Ministerul Finanțelor a lansat...
Băncile au revizuit în scădere...
Alin Burcea, președintele ANAT...
Leul s-a întărit vineri în fața...
Fondul Monetar Internațional...
Sistemele ANAF au căzut din...
Dobânzile interbancare...
Compensarea locală a facturilor...
Industria auto trage un semnal...
Taxarea inversă este un...
Liderii Chinei și Statelor...