PACT cu EXTRATEREȘTRII! Explicațiile unui astrofizician de la Harvard

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
NASA se teme! Viața extraterestră pe alte planete ar putea fi descoperită în curând
NASA se teme! Viața extraterestră pe alte planete ar putea fi descoperită în curând
Avi Loeb, astrofizician la Harvard, a îndemnat comunitatea internațională să încheie un pact cu civilizațiile extraterestre pentru a păstra pacea în spațiu.

În rubrica sa permanentă din Scientific American, Loeb arată că o civilizație extraterestră avansată poate dezvolta dispozitive puternice care, cu ajutorul unui accelerator de particule, vor putea distruge totul în galaxie - inclusiv Pământul.

Omul de știință atrage atenția că, din păcate, pământenii nu vor putea anticipa o asemenea catastrofă, pentru simplul motiv că nici un semnal care să avertizeze iminentul dezastru nu se poate deplasa mai repede decât viteza luminii. 

În aceste condiții, spune Loeb, Terra poate fi apărată numai cu ajutorul unui Pact, un document similar Tratatului prin care au fost interzise testele nucleare și care a fost încheiat în 1963 de Statele Unite, Rusia și Marea Britanie.

Citește și Avertismentul unui fizician american: Va fi o adevărată catastrofă

„Pe termen lung, nevoia de a semna un tratat se va impune de la sine numai în limitele galaxiei noastre, Calea Lactee și cel mai apropiat vecin al său, Andromeda, a precizat Loeb. „Chiar dacă tratatul nu este semnat sau pus în aplicare la scară intergalactică, expansiunea accelerată a universului ne va salva în cele din urmă de riscul dezastrului”.

Anterior, Loeb s-a remarcat prin afirmația că asteroidul interestelar Oumuamua, care a intrat în sistemul nostru solar în 2017, este o navă spațială extraterestră. De asemenea, el a afirmat recent că astronomii vor putea în curând să utilizeze telescopul spațial James Webb pentru a înregistra lumina emisă de o civilizație inteligentă pe exoplaneta cea mai apropiată de Pământ lângă steaua Proxima Centauri.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Grafică: Oana Pavelescu
Metale rare
Un cuplu vizitează șantierul blocului unde au cumpărat un apartament / Foto: Freepik
Malware
Mihai Daraban și Jae Rak Kim, vicepreședinte Hyundai Heavy Industries

Dialog la nivel înalt CCIR - Hyundai Heavy Industries

Președintele Camerei de Comerț și Industrie a României...

Casă de schimb valutar
Groapă de gunoi
Carte electronica de identitate
Serviciul 112
Mină de suprafață / Foto: Freepik
Ministerul Mediului lansează un nou program de stimurale
Bani
Platforma care forează în zpcpmântul Neptun Deep / Foto: Romgaz
Un bărbat se uită la cele două foi pe care le are în mâini / Foto: Freepik
Lovitură grea pe piața criptomonezilor / Foto: Freepik
Sulina
Oameni pe stradă / Foto: Freepik
Bună dimineața! O zi liniștită! / FOTO: Unsplash
La bursă / FOTO: Freepik

Roșu pe linie la Bursa de Valori București: BET pierde 1,55%

Valoarea totală a tranzacțiilor s-a ridicat la 122,32...

Tanczos Barna / FOTO: gov.ro
La bancă
Platformă / FOTO: Freepik
Euro / FOTO: Freepik
Pe o stradă din Moscova / FOTO: Freepik
SUA versus UE
Jerome Powell, șeful Rezervei federale a SUA
Freepik.com
Warren Buffett

pixel