Supărați că le-a fost confiscată școala din Varșovia, rușii au plecat cu o mașină de spălat rufe

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Polonezii au confiscat o clădire în care funcționa școala ambasarei Rusiei la Varșovia, clădire despre care autoritățile poloneze spun că era ocupată ilegal.

Serghei Lavrov spune că un astfel de gest ”obraznic” al Varșoviei, care depășește cadrul relațiilor interstatale civilizate, nu va rămâne fără o reacție dură și fără consecințe pentru autoritățile poloneze și pentru interesele poloneze după evacuarea clădirii liceului rusesc din Varșovia.

Ministerul rus de Externe a declarat sâmbătă că va reacționa dur la ocuparea ilegală de către Polonia a școlii ambasadei din Varșovia, pe care a calificat-o drept o încălcare gravă a Convenției de la Viena privind relațiile diplomatice. 

Canalul polonez de știri de stat a relatat anterior că polițiștii au apărut dimineața în fața școlii Ambasadei Rusiei din Varșovia și au intrat cu forța pe spațiul școlii.

În mod ironic, printre lucrurile care erau evacuate din clădirea școlii de către ruși s-a numprat și o mașină de spălat rufe, un simbol al obiectelor pe care militarii ruși le fură în timpul invaziei Ucrainei.

Ministerul rus de Externe a anunțat într-un comunicat că autoritățile poloneze au pătruns pe teritoriul școlii ambasadei cu scopul de a o ocupa. 

Ambasadorul rus a avertizat că Rusia va răspunde la decizia poloneză pe baza principiului reciprocității. "Școala își va continua activitățile în alte clădiri ale misiunii diplomatice ruse", a adăugat el, precizând că vor continua să se asigure că copiii vor putea termina anul școlar.

Potrivit polonezilor, școala este o fermă de spionaj

Purtătorul de cuvânt al Ministerului polonez de Externe, Lukasz Jasina, a declarat pentru Reuters că Rusia are dreptul să protesteze, dar că Polonia a acționat în cadrul legal.

"Opinia noastră a fost confirmată de instanțe, această proprietate este proprietatea statului polonez și a fost ocupată ilegal de Rusia", a spus el. Ambasadorul rus a declarat anterior agențiilor de presă de stat că imobilul care găzduiește școala ambasadei este o clădire diplomatică, astfel că autoritățile poloneze nu au dreptul să o confiște.

Iar în urmă cu un an, primăria din Varșovia a obținut în instanță confiscarea unei foste clădiri diplomatice rusești. Anterior, locuitorii din Varșovia se refereau la clădire doar ca la o bază de spionaj rusă. Relația dintre cele două țări a fost oricum tensionată de război, deoarece Varșovia este unul dintre cei mai loiali aliați ai Kievului.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ghișeu / Foto: Freepik
Vedere aeriană a unui terminal petrolier din Portul Constanța / Foto: Oil Terminal

Guvernul vrea să taxeze și terminalele petroliere private

Guvernul pregătește o modificare amplă a legislației...

Calcule și socoteli

ANAF: procedura de anulare TVA trece exclusiv online

Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a...

ASF trebuie să mai lucreze pe text
CET Grozăvești / Foto: Radu Tuta / Agerpres
Fabrică de îmbuteliere a apei / Foto: Freepik

Guvernul scumpește apa minerală „la izvor”: cât va costa

Executivul dezbate în ședința de miercuri, 16 octombrie,...

Șofer de TIR / Foto: Freepik

CCR are o veste proastă pentru șoferi

Curtea Constituțională a României (CCR) a respins...

Freepik.com
Jurnaliștii părăsesc Pentagonul / Foto: Captură video

O ruptură istorică între Pentagon și presă

Peste 30 de jurnaliști de apărare și corespondenți...

Livrator de mâncare / Foto: Freepik
Salariu / Foto: pexels.com
Economii. Sursa: Freepik.com
Declaratia Fiscala Unica. Foto: AI Freepik.com
Intrarea în salina Praid / Foto: Alex Nicodim / Inquam Photos
Daniel Dăianu / Foto: ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO

Afaceri cu ”aromă” de profit. O nouă nișă de lux în România

Industria aromatizării spațiilor – o nișă puțin...

Sef. Sursa: Freepik.com
Foto: AI Freepik.com

Rusia, în situaţia de a importa benzină

Se îngroaşă gluma pentru Rusia, după atacurile Ucrainei...

Fermier face curat într-o cocină / Foto: Freepik
Sofer. Freepik.com
Foto: Oana Pavelescu
Curtea Constituțională a României / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Pensii private
Românii pot își pot accesa ăpropriile dosarele electronice de sănătate
Garda de Mediu / Foto: GNM

Arderi ilegale. Prima operațiune cu drone în Sintești, Ilfov

Garda de Mediu lansează prima acțiune cu drone împotriva...

RCA
Mihail Hodorkovski la Kiev, în 2014
Tren Coradia de la Alstom / Foto: Alstom

pixel