Potrivit relatărilor din mass-media ruse, Vulkan este considerată de specialiștii de peste Ocean un pericol real pentru US Navy. Experții militari americani susțin că Vulkan este una dintre cele mai puternice rachete antinavă din dotarea armatei ruse.
Deplasându-se cu o viteză de peste 2500 de kilometri pe oră și la mare altitudine, proiectilul devine, practic, invizibil pentru radare și alte mijloace de monitorizare.
Citește și Americanii au găsit ”leac” pentru racheta apocaliptică a rușilor
Presa rusă precizează, că, pentru moment, partea americană nu a comentat informația. Totuși, nu este pentru prima dată când militarii ruși obligă US Navy să părăsească în grabă zonele de manevre din cauza exercițiilor forțelor de rachete ale Rusiei. Este evident că flota americană vrea să evite orice risc.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Explicații oferite de...
Revenirea la tarife vamale – un...
Capitalizarea Bursei de Valori...
Care este adevărata corelație între cele două metale...
Musk și-a exprimat public...
Guvernul de la Paris analizează...
Grupaj de știri.
Sectorul bancar mondial, pus la încercare de noile...
Noile tarife vamale de 10%...
Mai corect spus, președintele...
Deși înăsprirea sancțiunilor...
Vremea nefavorabilă va afecta aproape toate zonele țării.
Bulgaria se pregătește să...
Consolidarea fiscală și...
Piețele bursiere globale au...
O echipă de cercetători a...
Dacă Tesla nu o duce prea bine,...
În contextul unei crize...
O decizie neașteptată a președintelui american.
Un nou tip de armă de mare precizie.
Prudență, cuvântul de ordine, roșu culoarea dominantă.
Grupaj de știri.
Guvernul dă undă verde reluării...
Avertizări ANM: instabilitate...
Piața de capital din România a...
Coridorul Sudic de Gaze a avut...
Berlinul finanțează accesul...