Liberalizarea energiei ar putea împinge inflația spre 6%, avertizează băncile
Băncile au revizuit în scădere...
Acesta le-a cerut să privească dincolo de profit, să încerce să vindece o lume "din ce în ce mai sfâșiată" prin decizii morale și etice, relatează Reuters.
În mesajul său, Papa Francisc i-a îndemnat să abordeze "nedreptățile care stau la baza conflictelor", în primul rând foametea și exploatarea resurselor naturale în beneficiul câtorva persoane.
"Din păcate, când ne uităm în jur, găsim o lume din ce în ce mai sfâșiată, în care milioane de persoane - bărbați, femei, tați, mame, copii, continuă să sufere, nu în ultimul rând din cauza efectelor conflictelor prelungite și a războaielor actuale", a scris Francisc.
Papa, care a făcut din apărarea celor săraci și a imigranților una dintre caracteristicile prezenței sale la Vatican de 11 ani, a declarat că globalizarea trebuie să aibă o "dimensiune fundamental morală" în discuțiile economice, culturale și politice care au loc la WEF.
Statele și întreprinderile trebuie să se unească pentru a promova modele de globalizare "vizionare și sănătoase din punct de vedere etic" care să pună binele comun mai presus de "căutarea puterii și a câștigului individual", a spus el.
"Cum este posibil ca în lumea de astăzi oamenii să moară de foame, să fie exploatați, condamnați la analfabetism, lipsiți de asistență medicală de bază și lăsați fără adăpost?", a întrebat el.
Papa de origine argentiniană a spus că situația mondială cere ca "întreprinderile să fie din ce în ce mai mult ghidate nu doar de căutarea unui profit corect, ci și de standarde etice înalte".
"Sper că participanții la Forumul din acest an vor fi conștienți de responsabilitatea morală pe care fiecare dintre noi o are în lupta împotriva sărăciei, în realizarea unei dezvoltări integrale pentru toți frații și surorile noastre și în căutarea unei coexistențe pașnice între popoare", a spus el.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Băncile au revizuit în scădere...
Alin Burcea, președintele ANAT...
Leul s-a întărit vineri în fața...
Fondul Monetar Internațional...
Sistemele ANAF au căzut din...
Dobânzile interbancare...
Compensarea locală a facturilor...
Industria auto trage un semnal...
Taxarea inversă este un...
Liderii Chinei și Statelor...
Elon Musk și Donald Trump au...
Curtea de Conturi a României a...
Donald Trump și Elon Musk,...
Pentru al patrulea an consecutiv, companiile din România...
Industria auto din România s-a...
Scaderea dobanzii de referinta de catre Banca Centrala...
Banca Centrală Europeană (BCE)...
Preşedintele american Donald...
Ministerul Finanțelor lansează...
Autoritatea Naţională de...
În contextul digital actual,...
Leul s-a apreciat, joi, 5...
Ultima lună din primăvara...