Partidul lui Nehammer, în mijlocul unei anchete de corupție

Autor: Oana Pavelescu
Data actualizării:
Data publicării:
Sebastian Kurz, fostul cancelar al Austriei, care și-a dat demisia din cauza acuzațiilor de corupție și Karl Nehammer, actualul cancelar care se confruntă cu aceleași probleme de corupție / Foto: EPP / Flickr
Sebastian Kurz, fostul cancelar al Austriei, care și-a dat demisia din cauza acuzațiilor de corupție și Karl Nehammer, actualul cancelar care se confruntă cu aceleași probleme de corupție / Foto: EPP / Flickr
Presa din Austria scrie pe larg de scandalul de corupție și de ancheta pe care o comisie parlamentară o defășoară în legătură cu atribuiri discutabile de contracte în ministerele conduse de ÖVP, intervenții în procedurile fiscale și numiri politice.

Dosarul anchetei partidului lui Nehammer, care conține 26 de milioane de pagini, a fost livrat comisiei parlamentare de anchetă. Au avut loc 46 de ședințe, martorii au fost interogați timp de 218 ore iar concluzia este că imaginea partidului a ieșit șifonată, cu o morală și procedee îndoielnice până la cele cu tentă penală practicate în administrație, scrie Die Presse

O parte din aceste chestiuni au fost descoperite chiar de către comisie în timp ce altele erau deja cunoscute în linii mari, dar acum au fost furnizate mai multe detalii. 

Comisia a descoperit trei companii aveau în comun Partidul Popularilor care au fost fondate de foști angajați ai OPV de chiar de cei care au lucrat în campania electorală a partidului, este vorba despre firmele Demox, Media Contacta și Campaigning Bureau.

Demox, de exemplu, a realizat sondaje în care au fost puse o serie de întrebări care nu erau relevante pentru ministerul în numele căruia era făcut, cât pentru partid. 

Media Contacta desfășoară campanii electorale pentru ÖVP din Austria Inferioară - și primește comenzi de la ministere, ale căror costuri erau mult umflate. De exemplu, Ministerul Economiei a plătit 28.000 de euro pentru o conferință de presă și 231.000 de euro pentru "Festivalul Familiei" de la Schönbrunn, la care au participat în principal miniștri din Turcia.

Procurorul investighează o suspiciune de finanțare ilegală care se ridică la suma 125.000 de euro pentru o declarație de misiune pentru Ministerul Economiei bani încasați de un fost ministru al Familiei.

Antreprenorii Siegfried Wolf și Rene Benko , ambii aflați în strânsă legătură cu ÖVP, au beneficiat de un tratament special pentru problemele lor fiscale, secretarul general, cabinetul și ministrul însuși s-au implicat în procedurile fiscale, iar numeroasele intervenții sunt documentate.

Citește și:

Fosta colegă de partid a lui Nehammer, cadou de nuntă de la Putin de 50 de mii de euro

După ce a devenit public faptul că ar fi primit bijuterii de 50.000 de euro la nuntă de la Vladimir Putin, fostul politician FPÖ (partidul din care face parte și Karl Nehammier), Karin Kneissl a prezentat o expunere a faptelor, în urmă cu două zile, chiar înainte de alegerile regionale din Austria.

Imaginile de la nunta lui Karin Kneissl din vara anului 2018 au făcut înconjurul lumii. Motivul a fost invitatul vedetă al ministrului de externe de atunci al FPÖ, care era nimeni altul decât Vladimir Putin. Acesta s-a dovedit a fi, de asemenea, un oaspete bun, aducând mai multe cadouri de nuntă la Gamlitz în Styria însă cel mai opulent suvenir al oaspetelui rus a fost ascuns de ochii publicului.

Cercei din aur alb cu safire

Abia ani mai târziu s-a aflat că Putin i-a dăruit politicianului austriac bijuterii scandalos de scumpe. Într-un raport comandat de Ministerul Afacerilor Externe se spune că "cele două pandantive cu clips de ureche, din aur alb cu două safire" au fost evaluate la 50.000 de euro. Problema a fost una deosebit de gravă, un ministru nu are voie să accepte cadouri atât de scumpe, cel puțin această opinie juridică a fost reprezentată în Ministerul de Externe. Fosta ministreasă Karin Kneissl nu a vrut să se despartă de comoara sa, scrie publicația austriacă Die Presse. Citește mai mult AICI

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Reclamă 7Up / Foto: Dave Fey / Flickr
Mașini / Sursa foto: Freepik.com / @tongstocker1987
Ilie Bolojan

Premierul Ilie Bolojan nu participă la ”Ora Premierului”

Premierul Ilie Bolojan acceptă invitația la „Ora...

ANAF. Freepik.com
Foto: Freepik.com
Consiliul Concurenței
FOTO: Freepik@WangXiNa
FOTO: Freepik@thanachat

UE finanțează masiv biogazul, dar fără reguli stricte

Uniunea Europeană a alocat peste 37 de miliarde de euro...

Bill Gates

Bill Gates, avertisment pentru omenire

Bill Gates, omul care ani la rând a vorbit despre un...

FOTO: Freepik@tikko33
Loteria Romana
Petrotel Lukoil
FOTO: Freepik
Windows 11
Ajutor încălzire locuinţă 2021. Aceste persoane NU pot BENEFICIA de sprijinul oferit de stat
Bursa de Valori București
Consiliul Concurenței / Foto: DCBusiness
Facturi. Foto: Freepik.com
Alexandru Nazare

Amenzile pot fi plătite acum printr-un cont unic național

Guvernul digitalizează plata amenzilor. Un cont unic...

pamanturi rare - FOTO: Freepik@VecMes
ANAF
ionut mosteanu - FOTO: Agerpres
Taxa auto se restituie
SPV, e-Factura, e-Transport, e-TVA / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Rob Jetten
Casa de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
Imaginea dezastrului / FOTO: Facebook DEER – Muntenia Nord

pixel