Pe fondul turbulențelor din sectorul bancar, toate privirile se îndreaptă spre FED

Autor: Andreea Craciun
Data actualizării:
Data publicării:
Mai marii Rezervei Federale a SUA, în fața unei decizii dificile
Mai marii Rezervei Federale a SUA, în fața unei decizii dificile
Toate privirile sunt îndreptate, astăzi, spre Rezverva Federală, banca centrală a Statelor Unite, care va anunța decizia sa privind dobânda de politică monetară, în condițiile în care încrederea pare să revină pe piețele bursiere după două săptămâni de turbulențe în sectorul bancar.

Puternica Rezerva Federală (FED) trebuie să se decidă: fie continuă să majoreze dobânda de referință pentru a reduce inflația, fie ia o pauză, pentru a evita apariția altor probleme în sectorul bancar. "Experiența trăită, la limita unei crize de proporții, în ultimele două săptămâni de sectorul bancar ar trebui să-i determine pe mai marii FED să fie ceva mai cumpărați în deciziile lor”, a comentat Steve Englander, economist la Standard Chartered și fost economist al Fed.

Potrivit unei evaluări CNE Group, ipoteza unei creșteri moderate, de un sfert de punct procentual, adică 25 de puncte de bază, prinde tot mai mult teren în rândul jucătorilor de pe piață. Falimentele băncilor regionale americane Silicon Valley Bank (SVB), Signature Bank și Silverline au creat un val de îngrijorare în sectorul bancar și pe piețele globale. Guvernele, băncile centrale și autoritățile de reglementare au luat măsuri urgente pentru a încerca să restabilească încrederea, cea mai bună armă pentru a evita cu orice preț contagiunea.

La rândul ei, banca elvețiană Credit Suisse, care avea deja probleme de ani de zile, a plătit un preț usturător, fiind cumpărată duminică de compatrioata sa UBS pentru trei miliarde de franci elvețieni.

Restabilirea încrederii

Evoluțiile bursiere de luni au lăsat impresia că starea de încordare, de incertitudine, că temerile vor mai persista ceva timp, Marți însă, starea de spirit s-a schimbat, bursele europene închizând sesiunile de tranzacționare pe plus, iar pe Wall Street, care a terminat de asemenea pe verde, chiar sectorul bancar a fost cel care a ghidat trendul ascendent. Acțiunile băncii americane First Republic au afișat chiar o creștere de aproape 30%.

"Presiunea asupra acțiunilor bancare pare să se atenueze după acțiunile autorităților de reglementare pentru a restabili încrederea", a comentat Rubeela Farooqi, economist-șef la HFE, refuzând, totodată, să exclusă riscul unor noi falimente și un risc de contagiune.

Reuniunea FED a început marți dimineață și se va încheia miercuri la prânz. Un comunicat de presă va fi emis la ora 14:00 (18:00 GMT), iar apoi președintele Fed, Jerome Powell, va susține o conferință de presă la ora 14:30 (18:30 GMT). El va "recunoaște riscurile pentru sectorul bancar, dar va susține că amenințarea este limitată", potrivit lui Ian Shepherdson, economist-șef la Pantheon Macreconomics.

În opinia analistului, "orice majorare a dobânzii astăzi este o greșeală", deoarece "FED a făcut suficient pentru a readuce inflația la țintă și nu putem fi siguri că amenințările la adresa sistemului bancar au trecut".

La fel ca BCE? 

Mai ales că necazurile care s-au abătut asupra acestor bănci au fost urmare a majorărilor decise de FED pentru ratele dobânzii de referință, care au crescut într-un ritm nemaiîntâlnit de la începutul anilor 1980, când SUA a cunoscut o inflație foarte ridicată. Acum un an, ratele se situau între 0 și 0,25%, iar acum sunt între 4,50 și 4,75%.

De asemenea, FED își va actualiza previziunile economice, în ceea ce privește creșterea PIB-ului, șomajul și inflația, iar oficialii. Banca centrală americană se află sub o presiune cu atât mai mare cu cât omologul său european, BCE, a majorat joi ratele cu 0,50 puncte procentuale, asigurând că nu va face compromisuri între stabilitatea prețurilor și cea financiară.

În doar câteva zile, FED a împrumutat circa 164 de miliarde de dolari băncilor americane în câteva zile, astfel încât toți clienții care au vrut să își retragă banii au putut face acest lucru, precum și 142,8 miliarde de dolari către cele două entități create de autoritățile de reglementare americane pentru a succeda SVB și Signature Bank.

Într-o mișcare care contravine agendei de combatere a inflației a Fed, împrumuturile au mărit bilanțul Fed cu 297 de miliarde de dolari, deși aceasta încerca să îl reducă încă din luna iunie. Aceasta cumpărase titluri de valoare în timpul pandemiei Covid-19 pentru a inunda piața cu lichidități și a o menține în funcțiune.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Foto: Freepik.com
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres

Datoria guvernamentală a depăşit 56% din PIB

Datoria administraţiei publice (datoria guvernamentală)...

Freepik.com
Birou. Foto: Freepik.com
Italia / sursa: Freepik.com / @frimufilms
Apple / sursa foto: Flickr.com
Freepik.com
Freepik.com

O cantitate enormă de zahăr urmează să fie aruncată pe piaţă

Recoltă record de trestie de zahăr în India: fermierii...

Euro-dolar / FOTO: Freepik
Navă cargo / Foto: Freepik

Exporturile Chinei către Statele Unite s-au prăbuşit

Exporturile Chinei au crescut luna trecută mai puţin...

Evaluare / FOTO: Freepik
Banca Națională a României
Freepik.com
Donald Trump vorbește la telefon
Renault / FOTO: Unsplash

Renault va fabrica drone în Ucraina

Renault urmează să se instaleze în Ucraina pentru a...

Mină de suprafață / Foto: Freepik
nicusor dan - FOTO: Agerpres
migratie - FOTO: Freepik@ruslan23-02
Șofer de TIR / Foto: Freepik
Administrator de bloc / Foto: Arhivă
China, UE / sursa foto: Freepik.com
Strangere de mana. Foto: Pexels.com
Freepik.com

Amazon a declanşat un nou val de concedieri

Amazon face curățenie în divizia de cărți: concedieri la...

sulyok tamas - FOTO: Agerpres

Președintele Ungariei, vizită de solidaritate la Praid

Președintele Ungariei, vizită de solidaritate la Praid.

Factura. Freepik.com
Camion in trafic
Starlink / Foto: Starlink / Flickr

Starlink intră pe piața maritimă și aviatică

Starlink intră pe piața maritimă și aviatică.

Instalații de aer condiționat

pixel