Arieratele bugetului general consolidat au scăzut la 520 milioane de lei
Arieratele bugetului general...
După primele tranzacționări, Nasdaq a scăzut cu 0,3%, la 13.388,3, S&P 500 a pierdut 0,04%, la 4.306,8, iar Dow Jones Industrial Average a cedat 0,01%, ajungând la 33.403,9. Sectorul energetic a fost vedeta dimineții, în timp ce bunurile de consum au marcat cele mai mari scăderi.
Ministrul israelian al apărării a anunțat că a ordonat un „asediu complet” al Fâșiei Gaza, întrerupând alimentarea cu electricitatea, aprovizionarea cu alimente, combustibil și apă. Armata israeliană a declarat că a recâștigat controlul asupra tuturor comunităților din jurul Gazei, la mai bine de 48 de ore după ce Hamas a lansat, sâmbătă, un atac surpriză. Forțele de Apărare Israeliene au declarat că au atacat 130 de ținte Hamas din Fâșia Gaza cu lovituri aeriene, precizează Reuters.
În acest context, indicele de volatilitate CBOE VIX, cunoscut și sub numele de Indicele fricii, a crescut cu 4,4%, a cel mai înalt nivel al zilei. Țițeiul West Texas Intermediate a crescut cu 4,4%, până la 86,45 dolari pe baril, pe baza probabilității unui război prelungit în Orientul Mijlociu, regiune bogată în petrol.
Instabilitatea geopolitică și violența din regiune au afectat industria turismului, ponderile companiilor de croazieră (CCL, NCLH, RCL), hotelurilor (MAR, H, HLT) și companiilor aeriene (DAL, UAL, AAL) fiind toate în teritoriu negativ. Randamentul Trezoreriei SUA pe 10 ani a crescut cu 7,9 puncte de bază, la 4,8%, iar rata pe doi ani a crescut cu 5,6 puncte de bază, până la 5,08%.
Indicele dolarului american a crescut cu 0,2% la 106,25, apropiindu-se de cel mai ridicat nivel din aproximativ 11 luni.
Aurul a crescut cu 1,1% la 1.865,61 USD, iar argintul a urcat cu 1% la 21,95 USD.
Citește și Israel. Terminalul petrolier de la Ashkelon a fost închis
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Arieratele bugetului general...
Conform sondajelor la ieșirea de la urne, CDU/CSU au...
România, în fruntea producției...
Favoriți în sondaje,...
Se dorește verificarea...
După o serie impresionantă de...
Litiul, cobaltul și nichelul...
Oficial BCE: „Am putea ajunge la acest nivel în câteva...
Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică
Angajații federali obligați să...
Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...
SUA apără acordul propus de...
O decizie dificilă pentru...
Președintele argentinian Javier...
Care este țara europeană care plătește abonamentul...
Guvernul s-a decis în privința...
Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...
Rating susţinut de apartenenţa...
Cum poți obține 500 de lei de...
Un avertisment adresat în...
Ministrul Finanțelor se află la...
Declinul social-democraților...
Portofoliul Berkshire Hathaway,...
SUA reacționează la taxele...
Reciclarea textilelor,...
Pe de altă parte, Bitpanda, a...
Rețea extinsă de conducte...