ANAF, armă nouă împotriva firmelor cu datorii: schimbări majore în Legea insolvenței
Ministerul Justiției, în...
Iată dialogul din cadrul emisiunii de astăzi:
Petrişor Peiu: În ceea ce priveşte inflaţia industrială, aici este marea noastră problemă. Suntem campioni în UE. Inflaţia industrială anualizată sau creşterea prețurilor producţiei industriale este de 61% în România.
Bogdan Chirieac: Nu pot să cred!
Petrișor Peiu: Următorii după noi sunt Danemarca - 55%, Ungaria - 47%. Media europeană este de 36%. Polonia este la 33%. Media creşterii prețurilor produselor la poarta fabricii este de 61%. (...) Media asta este compusă dintr-o creștere imensă la producţia de energie electrică termică şi gaze naturale. 145% - iunie 2022 - faţă de iunie 2021. 145%! De exemplu, în industria alimentară suntem undeva aproape de 30% creştere. În industria extractivă - 117%. Când facem o medie ponderată, ajungem la acest 61%. În industria auto, prețurile au crescut cu vreo 28%, în România.
Bogdan Chirieac: Aproape o treime. Este mult!
Petirșor Peiu: La fel, datele publicate specific pe industria auto arată că a început stagnarea vânzărilor. Luna iunie este prima lună în care nu au mai crescut vânzările, nici la second-hand, nici la maşini noi. Această inflaţie industrială determină o lipsă de competitivitate a firmelor noastre, că dacă am o creştere a prețurilor la energie, să zic, de 60%, iar polonezii doar de 30%, nu mai trebuie să ne întrebăm de ce merele alea poloneze sunt mai ieftine, potrivit DCNews.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ministerul Justiției, în...
Guvernul a pus în dezbatere...
Zanzibarul se conturează ca...
România se confruntă cu o criză...
Ministrul Finanțelor, Alexandru...
Președintele american Donald...
Agenția de rating Fitch a...
În primăvară a devenit și mai...
Președintele american Donald Trump a confirmat, într-un...
Mihail Hodorkovski, considerat...
Administrația Națională de...
Ministerul Finanțelor a pus în...
Locuitorii din Cluj-Napoca au...
Dacă ar exista un premiu pentru...
Când Thongbue Wongbandue, un...
Europa ar putea înfrunta o...
BNR avertizează că, în ciuda...
Autoritatea de Supraveghere...
Curtea Constituțională a respins ca neîntemeiată...
Crescătorii de porci și păsări...
Finanțele vor să reducă...