Efectele măsurilor fiscale. România, mai puţin atractivă pentru investitori - Analiză
Măsurile fiscale luate în regim...
Analistul economic spune că aceste pensii speciale creează unele avantaje cu totul și cu totul speciale și că se îndoiește că actuala clasă politică va lua vreo măsură în acest sens: ”Nu se vor atinge de ele. Clasa politică nu se poate baza pe propriile rezultate și își creează o structură de sprijin, așa-zișii oameni devotați puterii prin avantajele materiale pe care le primesc”, a explcat Mircea Coșea și a continuat spunând că: ”Se va rezolva pe ici pe colo. Principiul pensiilor speciale nu va dispărea în actuala situație! Actuala clasă politică românească, mentalitatea actualei clase politice, a transformat aceste lucruri în instrumentele puterii. Nu mai sunt venituri, sunt instrumentele puterii”, a conchis profesorul Coșea într-o intervenție la B1TV.
Invitat, joi seara, la Antena 3, ministrul Muncii, Marius Budăi, a vorbit despre majorarea pensiilor, după anunţul făcut, anterior, de către Marcel Ciolacu.
"Marcel Ciolacu spune că trebuie să se mărească pensiile, rata inflaţiei trebuie să se regăsească cu un procent identic în majorarea pensiilor. Rata inflaţiei în momentul de faţă este, oficial, 15%. Sunt analişti care spun că neoficial este mult mai mare. Cu cât şi când s-ar putea mări aceste pensii?", a întrebat jurnalistul Radu Tudor.
"Chestiunea este un pic mai complicată din punct de vedere tehnic, dar noi vom face mai mult decât spune legea. Şi aici, când se va lua decizia în coaliţie - e atributul liderilor coaliţiei să anunţe. Eu vă spun legal: dacă ar fi să dăm doar rata inflaţiei, acesta pentru anul 2022 o să o cunoaştem abia la sfârşitul primului trimestru din 2023. De aia în legea pensiilor se spune că se merge pe o rată a inflaţiei din anul 2021 care era mult mai mică decât ce este acum. Nu vreau să intru în cifre pentru că nu vom face acest lucru, nu vom merge pe o majorare mai mică, vom încerca şi facem multe simulări să vedem cum ne descurcăm şi cum ne aşezăm şi cu siguranţă va fi o majorare a pensiilor, aşa cum a spus Marcel Ciolacu, de la 1 ianuarie 2023", a răspuns ministrul Muncii, Marius Budăi. Citește mai mult AICI
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Măsurile fiscale luate în regim...
Informaţii importante de la ANAF pentru contribuabili.
Proiectele de acte normative...
Randamentele scad după haosul...
Cota redusă de TVA este păstrată doar pentru anumite...
Trump și Putin, discuție fără...
Premierul Ilie Bolojan a...
România se confruntă cu o criză...
UiPath îl numește pe David...
Ministerul Transporturilor și...
Giganții industriali europeni...
Analistul economic Petrișor...
Rovinieta se scumpește din...
Vicepremierul Tanczos Barna a...
Curs valutar BNR, 3 iulie 2025.
Preşedintele Cartel Alfa,...
Criza e reală, cifrele nu mai...
Creşterea cotei generale de...
Orban mizează pe „prima casă” în campania pentru 2026.