Pensiile majorate, precedate de scrisori. Budăi spune de ce la unii nu va veni poştaşul

Autor: Costin Spoială
Data actualizării:
Data publicării:
Marius Budai
Marius Budai
Ministrul Muncii, Marius Budăi, a anunțat că cei care vor primi pensii majorate în urma recalculării vor fi înștiințați în prealabil prin scrisori că sunt beneficiari ai majorării. Budăi a evitat să dea un termen la care scrisorile vor fi trimise deoarece procesul de evaluare a dosarelor este încă în curs de desfășurare.

Într-o intervenție telefonică la Digi24, Marius Budăi a precizat că, până acum, au fost emise circa 40.000 de decizii de majorare a pensiilor pentru cei cu grupele I și II de muncă, iar 36.000 de pensionari au primit deja pensii majorate. Restul de până la 100.000 urmează să fie înștiințați prin scrisori că sunt beneficiari ai majorării, scrisorile fiind trimise înainte de majorarea efectivă.

Procesul de trimitere a scrisorilor de înștiințare va avea loc pe măsură ce procesul de analiză a dosarelor va fi finalizat. Budăi a negat speculațiile privind conexiunea dintre campania electorală și scrisorile trimise pensionarilor. ”Fiecare vrea să știe dacă se înscrie sau nu la această lege (...) Nu cred că este posibil ca scrisorile să ajungă înainte de alegeri pentru că munca este extrem de grea. O activitate foarte laborioasă”, a spus Budăi referindu-se la analiza dosarelor pentru cei care vor beneficia de pensiile recalculate.

Citește și: Când vor fi distribuite primele pensii majorate

De recalcularea pensiilor vor beneficia cei care au lucrat încadrați în grupele I și II de muncă, cu condiția să aibă stagiul complet de cotizare. În grupa I de muncă, o pensie care are cuantumul de 2000 de lei va ajunge până la aproximativ 4000 lei. În grupa II de muncă, cei care primeau o pensie de 2000 de lei vor beneficia de 3000 lei.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres

Datoria guvernamentală a depăşit 56% din PIB

Datoria administraţiei publice (datoria guvernamentală)...

Freepik.com
Birou. Foto: Freepik.com
Italia / sursa: Freepik.com / @frimufilms
Apple / sursa foto: Flickr.com
Freepik.com
Freepik.com

O cantitate enormă de zahăr urmează să fie aruncată pe piaţă

Recoltă record de trestie de zahăr în India: fermierii...

Euro-dolar / FOTO: Freepik
Navă cargo / Foto: Freepik

Exporturile Chinei către Statele Unite s-au prăbuşit

Exporturile Chinei au crescut luna trecută mai puţin...

Evaluare / FOTO: Freepik
Banca Națională a României
Freepik.com
Donald Trump vorbește la telefon
Renault / FOTO: Unsplash

Renault va fabrica drone în Ucraina

Renault urmează să se instaleze în Ucraina pentru a...

Mină de suprafață / Foto: Freepik
nicusor dan - FOTO: Agerpres
migratie - FOTO: Freepik@ruslan23-02
Șofer de TIR / Foto: Freepik
Administrator de bloc / Foto: Arhivă
China, UE / sursa foto: Freepik.com
Strangere de mana. Foto: Pexels.com
Freepik.com

Amazon a declanşat un nou val de concedieri

Amazon face curățenie în divizia de cărți: concedieri la...

sulyok tamas - FOTO: Agerpres

Președintele Ungariei, vizită de solidaritate la Praid

Președintele Ungariei, vizită de solidaritate la Praid.

Factura. Freepik.com
Camion in trafic
Starlink / Foto: Starlink / Flickr

Starlink intră pe piața maritimă și aviatică

Starlink intră pe piața maritimă și aviatică.

Instalații de aer condiționat
Luna. Foto: Pexels.com

pixel