“Începând cu 1 septembrie 2020 nivelul indemnizației sociale pentru pensionari, prevăzută de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 6/2009 privind instituirea pensiei sociale minime garantate, aprobată prin Legea nr. 196/2009, cu modificările ulterioare, este de 800 lei”, se spune în ordonanță.
O consecință a majorării punctului de pensie este ridicarea pragului pensiei pentru care se acordă medicamente compensate în proporție de 90%, acesta ajungând acum la 1.459 de lei.
Cumpărarea vechimii în muncă de la 1 septembrie. Precizări
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Angajații combinatului...
Compania generează 1,27...
Curs valutar BNR, 8 octombrie.
"Energia românească trebuie să...
Președintele ANRE spune că...
Antreprenorii români se simt...
Curtea Constituţională a României discută, miercuri,...
Hidroelectrica vine cu...
BET scade ușor, dar...
Creşterea TVA anul viitor pare...
Curs valutar 7 octombrie 2025....
Fraudă masivă în domeniul...