ANAF schimbă Declarația Unică: Opțiuni şi obligaţii noi pentru plata CASS
ANAF a pus în transparenţă un...
”În cadrul măsurilor de implementare a Strategiei Naționale de Apărare (National Defense Strategy) cu scopul menținerii supremației noastre militare globale, trecem la o abordare mai pragmatică și stabilă a campaniei împotriva extremismului violent”, a anunțat purtătoarea de cuvânt a Pengatonului, Candice Tresch.
Pe continentul african, armata SUA este reprezentată de aproximativ 7200 de militari. Efectiv care, în următorii ani, va fi redus cu 10%. Noile decizii vin în contextul în care, săptămâna trecută, Comisia pentru apărare națională a Congresului (National Defense Strategy Commission) a dat expus, într-un raport, estimările sale privind starea armatei americane.
Experții au ajuns la concluzia că necesarul global al militarilor și consecințelor celor 17 ani de război împotriva terorismului în întreaga lume au făcut ca, în cazul unui nou conflict cu o altă țară, America ar putea să piardă.
”Dacă Statele Unite vor fi nevoite să intre într-un conflict armat cu Rusia pentru regiunea Baltică sau cu China pentru Taiwan, US Army ar putea suferi o înfrângere militară”, avertizează autorii raportului.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
ANAF a pus în transparenţă un...
Acordul comercial SUA-UE...
Ministerul Transporturilor...
Analiză a celor mai importante...
Informare ANAF pentru...
O analiză EY România atrage...
Curs valutar BNR, 28 iulie 2025.
Medvedev atacă acordul...
Veniturile totale medii lunare în fiecare gospodărie din...
Lovitură pentru rublă.
SUA şi UE au decis să ridice...
România riscă să încheie anul...
Președintele american Donald Trump a anunțat duminică...
- Antreprenorii români îmbătrânesc: peste două treimi...
Fostul mare campion de tenis...
Recolta de grâu a României ar...
Numărul beneficiarilor de pensii speciale a ajuns, în...
Confederaţia patronală...